Голманот на Њукасл нема примено гол од 6 ноември

Голманот на Њукасл и англиски репрезентативец Ник Поуп синоќа ја продолжи неверојатната серија на натпревари без примен гол, стигнувајќи до 10, што претставува 901 минута активна игра или повеќе од 15 часа.

Во денешниот фудбал тоа изгледа невозможно, но голманот на Њукасл го прими последниот гол на 6 ноември, на натпреварот помеѓу Саутемптон и Њукасл (1:4).

Од тој момент поминаа 10 натпревари во кои Ник Поуп не примил гол. Во меѓувреме, Њукасл прими два гола во ФА Купот против Шефилд Венсдеј, но тренерот Еди Хау реши да го одмори Поуп, па Мартин Дубравка се најде меѓу стативите.

Серијата се „искачи“ на двоцифрена ноќеска во победата на Њукасл со 1:0 на гостувањето кај Саутемптон во полуфиналето на Лига купот. Со своите одбрани помогна да се дојде до победа во првиот полуфинален натпревар и да се стигне до финалниот натпревар.

URL

Во меѓувреме, неговиот соиграч Бруно Гимарајс тврди дека во моментов нема подобар голман во светот од Поуп.

„Мислам дека тој е најдобриот голман во светот во моментов“, изјави Гимарајс во присуство на својот колега од „Страчките“.

Колку му се посреќи на Њукасл што го има Поуп доволно говори и податокот дека минатата зима голманот беше платен само 10 милиони фунти, кога дојде од Барнли.

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Фудбал

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Дали пропадна сонот на Ибра да ја освои ЛШ?

Read more

L'Equipe: Мбапе го пропушта натпреварот на сезоната

Read more

Јуве може да остане без уште 20 бода и да испадне од лигата

Read more
 

Спорт

Што се случи со Месут Озил?

Читај повеќе

Дали пропадна сонот на Ибра да ја освои ЛШ?

Читај повеќе

Валкана НБА тепачка

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов трипл-дабл за Јокиќ, солидна ноќ за Дончиќ кој се повреди

Читај повеќе

Кирјос призна дека ја нападнал поранешната девојка

Читај повеќе

L'Equipe: Мбапе го пропушта натпреварот на сезоната

Читај повеќе

Јуве може да остане без уште 20 бода и да испадне од лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

По 34 години, се враќаат местата за стоење на Вембли

Читај повеќе
  • play_arrow

ФИФА сѐ повеќе го американизира фудбалот

Читај повеќе