Гонзалес: Ѓоковиќ ќе ги сруши сите рекорди, но нема да биде GOAT

Фернандо Гонзалес, некогашниот 5. тенисер во светот, смета дека Новак Ѓоковиќ на крајот ќе има најмногу Грен слем титули.

Чилеанецот, кој во кариерата освои три титули и играше во финалето на Австралија Опен во 2007 година, верува дека светскиот рекет број 1 има предност над Надал и Федерер.

„Пред 10 години, идејата дека некој може да освои 10 Грен слем титули беше неверојатна, а сега имаме тројца со 20 и тоа е одлично“, рече Чилеанецот за Tennis 365.

Тој е фасциниран како Новак руши рекорди во последните сезони.

„Сигурен сум дека Новак ќе има најмногу слемови, можеби и најдобра статистика, но јас имам и други фактори кои одредуваат кој е најдобар. Новак ги руши сите рекорди и тоа ќе го прави и во наредните години“, уверен е Гонзалес.

И покрај тоа, тој вели дека неговиот омилен играч е Роџер Федерер.

„Јас повеќе го сакам Роџер. Неговиот бекхенд, сервис и стил се класици. Кога го гледате Новак делува дека никогаш нема да промаши, Рафа трча насекаде, иако сè го боли, така што многу е тешко да се каже кој е најдобар“, заклучи Гонзалес.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Read more

Скандинавскиот начин на спиење спасува бракови и врски: Нема повеќе кавги в кревет

Read more

Android 14 доаѓа утре, што да очекуваме?

Read more

Тенис

Австралија опен 2024 ќе трае еден ден повеќе

Read more

Циципас го истури гневот на тенискиот ракет

Read more

Новак Ѓоковиќ им оддаде почит на напаѓачите кои беа убиени во Косово

Read more

Бартоли: Ѓоковиќ да беше Американец ќе имаше споменик во секој град

Read more
 

Спорт

Кои се топ 10 највредни млади фудбалери до 21 година?

Читај повеќе

Турција ја повлече кандидатурата - ЕУРО 2028 ќе се игра на Британските Острови

Читај повеќе

Милевски објасни зошто ги изоставил Несторовски и Дориан, а го викнал Чурлинов

Читај повеќе

Муцунски: Вардар и Комити добиваат нов спортски терен во Аеродром, поддршката за клубот продолжува и во иднина

Читај повеќе

Милевски повика 25 играчи за одлучувачкиот натпревар против Украина

Читај повеќе

Ван Хал по 19 години се врати во Ајакс

Читај повеќе

Скандал во Динамо: Во авионот прошверцувалe хулиган од Атина

Читај повеќе
  • play_arrow

Тен Хаг незапирливо го води Јунајтед во амбис: Сруши негативен рекорд кој стоеше од 1986

Читај повеќе

Фиорентина го надмина Манчестер Јунајтед по број на постигнати голови годинава

Читај повеќе