Goodyear претстави прототип на гума направена од 70% одржливи материјали

Goodyear претходно вети дека ќе развие гума целосно направена од одржливи материјали до 2030 година, а сега претстави прототип кој е 70 отсто направен од такви материјали.

Новиот прототип на Goodyear е јасен показател за напредокот кон крајната цел, а тоа е гума направена целосно од одржливи материјали. Во случајот на новиот прототип, има 13 состојки во девет различни компоненти на гумата, вклучувајќи три различни типа саѓи кои обично се формираат со согорување на нафтени деривати.

Саѓите обично се користат како полнење за зајакнување на гумите, како и други производи од гума, но и за продолжување на нивниот животен век. Наместо саѓи произведени со согорување на нафтени деривати, овојпат се користеа саѓи направена од метан, јаглерод диоксид и растително масло. Компанијата тврди дека методите на производство на овие одржливи саѓи создале помалку емисии на јаглерод во споредба со традиционалните процеси.

Goodyear исто така има користено масло од соја за одредени линии гуми наместо нафта, а истото беше направено и овојпат. Маслото од соја им овозможува на гумите да останат флексибилни при променливи температури. Компанијата имаше намера да користи масло од соја за сите четири линии на гуми во 2020 година, но не успеа да го стори тоа поради проблеми со производството предизвикани од пандемијата на коронавирус.

Новата гума Goodyear користи различни видови силициум диоксид кој го подобрува држењето на гумите и помага да се намали потрошувачката на гориво, а е направена од лушпа од ориз.

Пепелта од оризова лушпа е нуспроизвод на мелењето ориз и е присутна во големи количини во земјите каде што се одгледува ориз. Научниците го проучувале како можна алтернатива на цементот, како и извор на силициум диоксид. Можно е да се произведе висококвалитетен силикон од отпаден материјал. Дополнително, Goodyear разложи полиестерски материјали рециклирани од пластични шишиња и друг пластичен отпад во нивните основни хемикалии, а потоа беше создаден полиестер од техничка класа кој се користеше за гумените слоеви кои ја одржуваат неговата форма.

Главниот технолог на Goodyear, Крис Хелсел, рече дека гумениот прототип е возбудливо достигнување што ја покажува посветеноста на компанијата за користење одржливи материјали.

реклама

Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Авто новости

Зимски неволји: Што да направите ако ви замрзне рачната сопирачка?

Read more

Кои половни авомобили најмалку губат на вредност?

Read more

Golf на тронот: Ова се 25-те најпродавани автомобили во 2021 година

Read more

Rimac Nevera ги „уништи“ Lucid и Tesla во брзина на полнење

Read more
 

Автомобили

Зимски неволји: Што да направите ако ви замрзне рачната сопирачка?

Читај повеќе

Кои половни авомобили најмалку губат на вредност?

Читај повеќе

Golf на тронот: Ова се 25-те најпродавани автомобили во 2021 година

Читај повеќе

Rimac Nevera ги „уништи“ Lucid и Tesla во брзина на полнење

Читај повеќе

Само 15% од Германците би купиле електричен автомобил

Читај повеќе

Tesla пријави рекорден профит за 2021 и нема да понуди нови модели годинава

Читај повеќе

Чао Passat: Америка се збогува со лимузината на Volkswagen

Читај повеќе

Хибридот на Kawasaki сѐ поблиску до производство

Читај повеќе

Коњски сили - зошто оваа мерна единица сè уште постои?

Читај повеќе