Google го лансира Bard - нов модел на јазик од вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција Bard е намалена верзија на ботот што убеди инженер на Google дека има свест.

Google е подготвен да лансира свој ривал на ChatGPT на Open AI, јазичен модел кој може да одговори на вашите прашања и прашања. Чет-ботот за вештачка интелигенција (ВИ) наречен Bard ќе се појави во јавноста во наредните недели.

Извршниот директор на Google, Сундар Пичаи, објасни дека Bard првично ќе биде намалена верзија на нивниот Language Model for Dialogue Applications (LaMDA).

„Овој многу помал модел бара значително помала компјутерска моќ, овозможувајќи ни да се зголемиме на повеќе корисници, овозможувајќи повеќе повратни информации“, објасни Пичаи во блог пост. „Ќе ги комбинираме надворешните повратни информации со нашите сопствени интерни тестирања за да се увериме дека одговорите на Bard исполнуваат висок квалитет, безбедност и основаност во информациите од реалниот свет“.

Вештачката интелигенција ќе почне да се прикажува во пребарувањето на Google и ќе се обиде да одговори на посложени прашања каде што може да има повеќе гледишта на бараната тема. Тврдат дека Bard „ќе ги дестилира сложените информации и повеќекратните перспективи во формати кои лесно се разбираат, за да можете брзо да ја разберете големата слика“. Дел од ова ќе вклучува барање перспективи од целиот веб.

Google доцни на пазарот со објавувањето на моделот на јазик со вештачка интелигенција, победен на позицијата од Open AI со нивниот бесплатен Chat GPT. Креаторот на Gmail неодамна предупреди дека вештачката интелигенција може целосно да го поремети Google во рок од неколку години, со елиминирање на потребата за страница со резултати од пребарувањето, каде што Google го прави најголемиот дел од приходите од реклами. Од компанијата велат дека новата функција, која ќе се наоѓа на врвот на страницата со резултати од пребарувањето, ќе се појави „наскоро“.

LaMDA, на кој се базира Bard, се најде на насловните страници минатиот јуни кога инженерот на Google, Блејк Лемојн, беше пратен на одмор откако стана убеден дека четботот има свест. По неколку разговори со ботот, Лемојн беше убеден дека ботот е свесен, има емоции и се плаши да не биде исклучен. Инженерот тврдеше дека ботот побарал од него да ангажира адвокат да дејствува во негово име.

Сепак, експертите за вештачка интелигенција се сигурни дека моделот нема свест, а еден од истражувачите на вештачка интелигенција, Гери Маркус, објасни дека тој не е далечински интелигентен и е повеќе како „табеларна претстава на зборови“.

„Сè што прават е совпаѓање со шаблони, црпат од огромни статистички бази на податоци за човечкиот јазик“, напиша Маркус. „Можеби се кул, но јазикот што го изговараат овие системи всушност воопшто не значи ништо. И сигурно не значи дека овие системи се свесни“.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Интернет

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Read more

Дали знаете како да си ја зачувате приватноста на сите ваши апликации?

Read more

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Read more

Рекламите стигнаа и на Gmail

Read more
 

Гик

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе

Ракетата SLS на НАСА го надмина буџетот за 6 милијарди долари, а доцни шест години

Читај повеќе