Google издаде итно предупредување за сите корисници на Chrome

Google испрати предупредување до сите корисници на прелистувачот Google Chrome.

Google откри и потврди 9 високоризични пропусти, заедно со уште 11 други неправилности.

Проценката е дека има дури 20 хакирања на Google Chrome и испратиле предупредување до сите 2,65 милијарди корисници.

Потврдија дека ќе ги преземат сите безбедносни мерки за заштита на Chrome и неговите корисници.

Google ги сподели следниве информации за новите пропусти:

  • High - CVE-2021-37981 : Heap buffer overflow in Skia. Reported by Yangkang (@dnpushme) of 360 ATA on 2021-09-04
  • High - CVE-2021-37982 : Use after free in Incognito. Reported by Weipeng Jiang (@Krace) from Codesafe Team of Legendsec at Qi'anxin Group on 2021-09-11
  • High - CVE-2021-37983 : Use after free in Dev Tools. Reported by Zhihua Yao of KunLun Lab on 2021-09-15
  • High - CVE-2021-37984 : Heap buffer overflow in PDFium. Reported by Antti Levomäki, Joonas Pihlaja and Christian Jalio from Forcepoint on 2021-09-27
  • High - CVE-2021-37985 : Use after free in V8. Reported by Yangkang (@dnpushme) of 360 ATA on 2021-08-20

Според Google, експлоатацијата на UAF (Use after free) го погоди Google Chrome повеќе од 10 пати минатиот месец. UAF Zero Day беше претставен овој месец и најновите пропусти сочинуваат уште 3 напади од висок профил.

Пријавено е и Heap buffer overflow, које е одговорно за неколку закани од висок ризик. Меморијата на стек стандардно содржи податоци за програмата.

Google овозможи критично ажурирање за Chrome, верзија 95.0.4638.54.

За да бидете сигурни дека сте заштитени, одете во Settings > Help > About Google Chrome. Ако вашата верзија на Chrome се согласува со бројот на оваа верзија или повисок број, можете да здивнете. Бидејќи воведувањето на ова ажурирање ќе биде постепено, можеби нема да можете да се заштитите веднаш. Во тој случај, треба редовно да проверувате дали новата верзија е достапна за вашиот прелистувач.

Не заборавајте да го рестартирате прелистувачот по ажурирањето.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Софтвер

Microsoft Windows 11 доби нови емотикони

Read more

Објавен крај на Windows 10: Останаа само 4 ажурирања, приоритет добива Windows 11

Read more

Падна договор: Се гради најбрзиот суперкомпјутер со вештачка интелигенција

Read more

Седум предупредувачки знаци дека сте закачиле вирус на телефонот

Read more
 

Гик

Ова се најдобрите Android апликации за 2021

Читај повеќе

Првиот човек на Twitter поднесе оставка

Читај повеќе

Зошто древните народи намерно ги деформирале своите черепи?

Читај повеќе

Чудните сигнали од Венера можеби се резултат на вулканска активност

Читај повеќе
  • play_arrow

Илон Маск како инспирација: Претставен iPhone од стопен дел на Tesla автомобил

Читај повеќе

Решена мистеријата за напредната кинеска цивилизација која исчезнала пред 4.000 години

Читај повеќе

Исланд ја гради првата подземна опсерваторија на магма во светот

Читај повеќе

Конечно е „уловена“ мистериозната „невидлива честичка“

Читај повеќе

Xiaomi годишно ќе произведува 300.000 електрични автомобили

Читај повеќе