Google мапираше дел од човечкиот мозок до најситни детали

Google учествуваше во создавањето на најдеталната мапа на врски во човечкиот мозок досега.

Оваа мапа покажува неверојатна количина детали, вклучувајќи модели на врски помеѓу невроните, како и нешто што може да личи на нов вид нервни клетки.

Мапата на мозокот, која е достапна бесплатно на интернет, покажува 50.000 клетки во три димензии што сочинуваат 130 милиони синаптички врски. Податоците се 1,4 петабајти, што е приближно 700 пати поголема од капацитетот на складирање на просечниот модерен компјутер.

„Оваа мапа е толку полна со податоци што експертите сè уште ја немаат испитано детално“, вели експертот Вирен Жан од Google.

„Првпат ја гледаме вистинската структура на толку голем дел од човечкиот мозок“, рече биологот Кетрин Дулац од Универзитетот Харвард.

Мапиран дел од мозокот на пациент со епилепсија

Проектот за мапирање на мозокот го започна Џеф Лихтман од Универзитетот Харвард откако за истражувачки цели доби дел од мозокот на 45-годишна жена со епилепсија отпорна на лекови. На пациентката ѝ беше отстранет левиот хипокампус, што беше извор на нејзините напади. Хирурзите исто така морале да отстранат одреден дел од здравото мозочно ткиво кое го покриваше хипокампусот.

Лихтман и неговите колеги веднаш го зачувале примерокот на мозок и потоа го обоиле со тешки метали како што е осмиум, така што надворешните мембрани на секоја клетка може да се видат под електронски микроскоп. Потоа, тие исекоа дел од мозокот на парчиња со дебелина од околу 30 нанометри, што е околу 1.000-ти дел од дебелината на човечкото влакно, а секој дел го сликаа со електронски микроскоп, пишува New Scientist.

После тоа, целата работа ја презедоа Жан и неговите колеги од Google, склопувајќи ги дводимензионалните делови во тродимензионален волумен. Тие користеа вештачка интелигенција за реконструкција на делчињата што поврзуваат еден неврон со друг и означување на различни типови клетки.

За време на оваа постапка, научниците пронајдоа мистериозни парови неврони длабоко во кортексот.

„Две клетки беа насочени во спротивни насоки на истата оска. Никој не знае зошто“, рече Лихтман.

Подеталната мапа на дел од мозокот можете да ја видите ТУКА.

Тагови
реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Наука

Конечно решена мистеријата за поларната светлина

Read more

Google мапираше дел од човечкиот мозок до најситни детали

Read more

Дали научниците се на чекор до предвидување земјотреси?

Read more

Зошто нормална клетка станува канцерогена?

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе