Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Невообичаена и уникатна злонамерна кампања инсталира малициозен софтвер на уредите на жртвите.

Истражувачите за сајбер безбедност забележале големо зголемување на техниката која вклучува примена на уникатен социјален инженеринг. Оваа злонамерна кампања бара од потенцијалните жртви да копираат злонамерна PowerShell скрипта која инјектира малициозен софтвер на уредот на корисникот, вклучувајќи ги Matanbuchus, NetSupport и разни „stealers“, односно крадци на информации.

Методот веќе го користеа неколку криминалци, на кои им се припишува нападот на дистрибутерот на спам ТА571. На 1 март оваа година, TA571 започна кампања насочена кон илјадници бизниси ширум светот, со повеќе од 100.000 пораки. На почетокот на април, лажно ажурирање на прелистувачот Chrome исто така започна да ја користи оваа техника.

Првичната кампања започнува со спамирање на малициозен софтвер или вметнување во веб-прелистувачот. На корисниците на Chrome им се прикажува скокачки прозорец со текст кој вели дека грешка го спречува работењето на документот или веб-страницата. Потоа им дава инструкции на жртвите да ја копираат/залепат злонамерната скрипта во терминалот PowerShell на дијалогот Windows Run.

Злонамерните скрипти имплементирани на овој начин можат да извршуваат различни функции, вклучувајќи крадење ингеренции или иницирање лажни крипто трансакции. Исто така, може да ја отстрани содржината на таблата со исечоци, да прикажува пораки што го насочуваат корисникот кон лажна патека, да ги извршува скриптите на PowerShell од далечина, да презема датотеки data.zip и многу повеќе.

Google истакнува дека ваквите напади лесно се откриваат и избегнуваат и ги препорачува сите познати методи на заштита.

* Преземајте апликации од добро познати апликации и официјални продавници;

* Не кликајте на линкови во е-пошта и пораки кои директно преземаат апликации или ажурирања;

* Не инсталирајте апликации, екстензии и ажурирања освен ако не сте апсолутно сигурни дека се проверена содржина.

Тагови
реклама

Софтвер

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Read more

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Read more

Вирусот Medusa ги чисти банакарските сметки на Android корисниците

Read more

Apple најави голема промена за iOS 18

Read more
 

Гик

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Читај повеќе

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе