Google претстави поевтини верзии на смартфонот Pixel

Сите погледи периодов се насочени кон Google, кој на овогодинешната конференција за девелопери I/O ќе претстави неколку новитети. Еден од нив е смартфонот Pixel 3a, кој е буџетска верзија на моделот Pixel 3.

Google синоќа и официјално ги претстави новите Pixel 3a и Pixel 3a XL, кои веќе се достапни за нарачка и претставуваат поевтина алтернатива за флегшип моделот Pixel 3. Развивањето на нови модели со пониска цена е обид на Google за глобално проширување на пазарот на нивните телефони и привлекување на нови купувачи.

Новите модели од серијата Pixel чинат двојно помалку од нивните поелитни претходници. Моделот Pixel 3a со 5,6-инчен екран ќе чини 399 долари, додека нешто поголемиот 6-инчен Pixel 3a XL ќе чини 479 долари. Стандардните флегшип модели од серијата Pixel чинат од 799 евра па нагоре.

„Мора да се осигураме дека технологијата е во корист на мнозинството, а не е резервирана само за неколкумина. Забележавме загрижувачки тренд во телефонската индустрија. За да ја поседуваат последната и најсовремена технологија, луѓето мораат да плаќаат повеќе и повеќе секоја година“, изјави шефот на одделот за хардвер во Google, Рик Остерлох.

Двата нови модели се „штедливи“ верзии на Pixel 3 и немаат нови опции, карактеристики и функции. Телефоните изгледаат идентично, а од Google велат дека нивните камери ќе имаат подеднакво моќни камери како претходниците од производната линија Pixel.

реклама

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Ни халал, ни кошер: Полска ќе забрани колење животни по верски правила

Read more

Мобилни

Sony ја претстави новата Xperia 5 II

Read more

Нови детали за смартфонот OnePlus 8T

Read more

LG го претстави новиот смартфон Wing

Read more

Што подготвуваат од Samsung за овој септември?

Read more

Гик

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

Facebook отстранува здравствени групи поради дезинформации

Читај повеќе

Нашиот Барди меѓу најдобрите изведувачи на слободни на „FIFA 21“

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта „Horizon Forbidden West“ ќе биде достапна и за PS4

Читај повеќе
  • play_arrow

За сите обожаватели на Хари Потер - пристигнува новата игра „Hogwarts Legacy“

Читај повеќе
  • filter

Sony ја претстави новата Xperia 5 II

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го избришете вашиот YouTube канал?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Sony ја објави цената и деталите за PlayStation 5

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум шокантни пресврти во видеоигри што ја сменија франшизата

Читај повеќе