Google претстави поевтини верзии на смартфонот Pixel

Сите погледи периодов се насочени кон Google, кој на овогодинешната конференција за девелопери I/O ќе претстави неколку новитети. Еден од нив е смартфонот Pixel 3a, кој е буџетска верзија на моделот Pixel 3.

Google синоќа и официјално ги претстави новите Pixel 3a и Pixel 3a XL, кои веќе се достапни за нарачка и претставуваат поевтина алтернатива за флегшип моделот Pixel 3. Развивањето на нови модели со пониска цена е обид на Google за глобално проширување на пазарот на нивните телефони и привлекување на нови купувачи.

Новите модели од серијата Pixel чинат двојно помалку од нивните поелитни претходници. Моделот Pixel 3a со 5,6-инчен екран ќе чини 399 долари, додека нешто поголемиот 6-инчен Pixel 3a XL ќе чини 479 долари. Стандардните флегшип модели од серијата Pixel чинат од 799 евра па нагоре.

„Мора да се осигураме дека технологијата е во корист на мнозинството, а не е резервирана само за неколкумина. Забележавме загрижувачки тренд во телефонската индустрија. За да ја поседуваат последната и најсовремена технологија, луѓето мораат да плаќаат повеќе и повеќе секоја година“, изјави шефот на одделот за хардвер во Google, Рик Остерлох.

Двата нови модели се „штедливи“ верзии на Pixel 3 и немаат нови опции, карактеристики и функции. Телефоните изгледаат идентично, а од Google велат дека нивните камери ќе имаат подеднакво моќни камери како претходниците од производната линија Pixel.

реклама

Мобилни

Познат датумот кога ќе биде претставен долгоочекуваниот OnePlus 8T

Read more

Apple подготвува изненадување за купувачите: Наскоро пристигнува iPhone 12 mini

Read more

Realme го претстави евтиниот смартфон C17 со одлична батерија

Read more

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Read more

Гик

  • play_arrow

Колку брзо луѓето еволуираат?

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога ќе биде претставен долгоочекуваниот OnePlus 8T

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги „замаглите“ лицата во видеата на YouTube?

Читај повеќе

Барајќи лек за коронавирусот, најдоа потенцијална терапија за канцер

Читај повеќе
  • filter

Apple подготвува изненадување за купувачите: Наскоро пристигнува iPhone 12 mini

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку ќе ја чини НАСА испраќањето на првата жена на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто се намалува мразот во Северен Леден Океан?

Читај повеќе

Решена мистеријата за смртта на 330 слонови во Боцвана

Читај повеќе
  • play_arrow

Познато дали видеоигрите за PS3 ќе бидат достапни за PlayStation 5

Читај повеќе