Google работи на нови Pixel таблети и лаптопи

Минатиот месец Business Insider објави дека Google ангажира работници во секторите за производство на премиум таблети и лаптопи, од типот на Pixelbook и Pixel Slate. Вчера оваа информација беше потврдена и од раководството на компанијата, што значи дека нови Pixel уреди наскоро ќе се појават на пазарот.

Иако од Google не напоменаа за детали околу времето кога ќе се појават новите производи, сепак беше потврдено дека компанијата работи на уред кој ќе им помогне на корисниците на начин на кој Pixelbook и Pixel Slate не можат.

„Сметаме дека постојат уникатни работи кои можеме да ги изведеме поинаку отколку кај Pixelbook и Pixel Slate, со цел да им ја дадеме на корисниците помошта што им е потребна во време на модерната ера која преферира работење на клауд системи и платформи“, изјави Стив Џејкобс, продукт менаџер во Google.

На LinkedIn профилот на Стив Џејкобс се наоѓа еден интересен детал – пишува дека тој е водечка фигура во три категории во Google: Pixelbook, Pixel Slate и новата Emerging.

Засега е непознато што точно значи Emerging, но достапните информации велат дека се работи за „обид за наоѓање нови, иновативни начини на кои корисниците ќе работат и играат на персоналните компјутери“, така што може да се претпостави дека се работи за сектор кој ќе развива хардвер за ПЦ, односно статични компјутери.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Read more

Трет ден протести пред бугарската Влада

Read more

Хардвер

Објавени првите фотографии за Samsung Galaxy Watch 3

Read more

Lenovo го претстави лаптопот Chromebook 3

Read more

Hublot произведе паметен часовник кој чини 5.800 долари

Read more

HP го претстави новиот лаптоп Omen 15 наменет за гејмери

Read more

Гик

  • filter

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Читај повеќе

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Читај повеќе
  • play_arrow

Проф. Филиповска: Зрачењето од 5G не е опасно

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога Lenovo ќе го претстави гејмерскиот смартфон Legion

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Објавено кратко видео за претстојниот Samsung Galaxy S20 Ultra

Читај повеќе

Пет астероиди идната недела ќе минат покрај Земјата

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО: Има докази дека COVID-19 се пренесува преку воздух

Читај повеќе

Ремдесивир – од шкарт до лек за COVID-19

Читај повеќе