Google тестира Incognito mode за апликацијата Maps

Апликацијата Google Maps е неверојатно практична и многу луѓе ја користат речиси секојдневно. Сепак, треба да се знае дека апликацијата прибира многу податоци за движењето на корисникот и неговите активности. Меѓутоа, и тоа наскоро ќе се смени.

Компанијата Google се доближува до воведување Incognito modе за апликацијата Maps, така што корисниците полесно ќе ја користат навигацијата без да остават „дигитални траги“. Оваа опција веќе се тестира.

„Наскоро, на Google Maps, кога ќе го уклучите Incognito modе, вашата активност, местата кои сте ги пребарувале или за кои сте барале упатств, нема да бидат прикажани на нашиот Google Account. Доволно ќе биде само да кликнете на профилната фотографија за да го вклучите, односно исклучите Incognito modе“, соопштија од Google.

На пример, ако ја користите апликацијата во Incognito modе, таа нема да ги зачува податоците од пребарувањето, нема да праќа нотификации, да ја „освежува“ локацијата или да ја споделува, а исто така нема да ги користи вашите лични податоци за да ја персонализира апликацијата Maps.

Освен на мобилните уреди, Incognito modе ќе биде достапен и на десктоп преку Chrome. Со оглед на тоа дека Maps е веб апликација, кога користите Chrome во Incognito modе, тоа автоматски се применува и на Maps.

Google врши тестирања на Incognito modе и на системот Android Auto.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Софтвер

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Корисниците на уредите на Apple се сомневаат дека Instagram ги шпионира

Read more

Како да избришете видео од вашиот YouTube канал?

Read more

Гик

Женева ќе стане урбана лабораторија за еколошката транзиција

Читај повеќе

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Читај повеќе
  • play_arrow

Проверете си го знаењето: Ова се седумте најчести научни урбани митови

Читај повеќе
  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе