Google Translate за веб има нова корисна функција

Функцијата користи технологија што во моментов ја применува Google Lens.

 

Google Translate за веб сега може да конвертира текст од фотографии. За ова, ја користи истата технологија како алатката AR Translate за Google Lens, која се користи за превод на содржина во реално време на телефони.

Новата опција е достапна на страницата на Google Translate, каде што можете да го видите новиот таб Images на врвот. По вметнување фотографија или скриншот од компјутерот, се појавува „превод“, кој во повеќето случаи треба да личи на оригиналниот текст.

Веб-интерфејсот вклучува опција за копирање на текстот, преземање на преведената фотографија или бришење. Покрај тоа, страницата наведува 113 достапни јазици од кои може да се преведува (исто така може да ги открие автоматски), како и 133 дијалекти.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Интернет

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Read more

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Read more

Како да ги решите проблемите со Wi-Fi конекцијата?

Read more

Instagram добива нова функција

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе