Google забрани апликации со милиони преземања

Во време кога луѓето се охрабруваат да останат дома за време на пандемија, онлајн состаноците изгледаа особено погодни.

Сепак, има и мобилни апликации како Sugar Daddy, каде главната цел е да платите за да бидете во врска. ИТ гигантите зазедоа остар став за ова во нивните продавници и ќе направат одредени промени бидејќи ќе ја зголемат безбедноста на нивните клиенти.

Google има правила и прописи против експлицитна содржина и не толерира апликации што ги прекршуваат таквите правила. Според сегашните прописи, апликациите за Android со „содржина или услуги наменети за сексуално задоволување“ се забранети.

Вообичаените примери за ова, објасни Google, вклучуваат апликации кои „промовираат забава поврзана со секс, ескорт услуги или други услуги што може да се толкуваат како обезбедување сексуални дејствија во замена за надомест“.

Според строгите дефиниции, апликациите Sugar Daddy не се промовираат. Google ја ажурираше политиката насочена кон несоодветна содржина во својата продавница за да ги отстрани тие апликации, а компанијата рече дека новите ограничувања ќе стапат на сила на 1 септември оваа година. Компанијата објасни дека таргетира забранети апликации што ги прекршуваат правилата, како што се оние што вршат „компензација во форма на сексуален однос“ и посебно ги именуваат апликациите Sugar Daddy.

Иако девелоперите на апликации знаат како да ги прекршат постојните правила, тие не се срамат од намерата на нивните производи. Една таква апликација е инсталирана повеќе од 1.000.000 пати, а купувањата во апликација може да чинат дури 400 долари.

Google објасни дека новите правила се наменети за безбедна средина за сите корисници. Google рече дека промените се направени по повратните информации од „невладини организации, влади и други безбедносни групи на корисници“.

Корисниците на таквите апликации веќе нема да можат да ја отворат апликацијата, а можно е да бидат отстранети од вашиот уред. Меѓутоа, бидејќи Android е платформа со отворен код, сепак постојат начини за преземање или пристап до содржината.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Интернет

Facebook сепак ги дели корисниците на важни и неважни

Read more

Telegram влезе во клубoт на милијардери

Read more

OnlyFans забрани експлицитна содржина, па сите се префрлија на оваа страница

Read more

Како да бидете невидливи на Instagram и на Facebook?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Туристите кои летнаа во вселената без астронаути, се вратија на Земјата

Читај повеќе

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Што нуди новата GoPro камера Hero 10 Black?

Читај повеќе

Telegram е рај за сајбер криминалците

Читај повеќе

Ерупција на вулкан во Исланд трае веќе шест месеци, најмногу во последните 50 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали брутално моќниот Defiant X ќе може да го замени американскиот Black Hawk?

Читај повеќе
  • play_arrow

Вселенските туристи на Илон Маск му се јавија на Том Круз од орбитата

Читај повеќе

Озонската дупка во јужната хемисфера е поголема од Антарктик

Читај повеќе

Во Египет откриен праисториски кит со четири нозе

Читај повеќе