Горбачов наполни 90 години, роденденот го прослави во карантин

Б.С.Б.
/ 03.03.2021 / 09:09

Последниот советски лидер Михаил Горбачов наполни 90 години, а веќе со месеци се наоѓа во болнички карантин поради пандемијата со коронавирусот, пренесе Reuters.

По повод роденденот, рускиот претседател Владимир Путин го нарече „исклучителен државник“. Роденденот му го честитаа и американскиот претседател Џо Бајден, британскиот премиер Борис Џонсон и германската канцеларка Ангела Меркел.

Путин порача дека Горбачов припаѓа на групата исклучителни луѓе и државници кои имале големо влијание на домашната и на светската историја.

Додека беше на власт во периодот меѓу 1985 и 1991 година, Горбачов се залагаше за реформи да се постигне отвореност и „перестројка“, а неговата политика доведе до распад на Советскиот Сојуз. Ќе остане запаметен како последниот лидер на СССР.

Во 1991 година доби Нобелова награда за мир и засекогаш се запиша во историјата. Роден е на 2 март 1931 година во сиромашно семејство со руско-украинско потекло.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Норвешката премиерка казнета поради непочитување на рестрикциите

Read more

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Read more

Свет

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Протести против рестриктивните мерки во Холандија

Read more

Интерпол приведе 195 осомничени за трговија со луѓе

Read more

Лекарите докажуваат дека Џорџ Флојд не се предозирал

Read more
 

Вести

  • play_arrow
  • filter

Разбиена група нарко-дилери, запленета дрога во вредност од над 800 илјади евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Читај повеќе

Претрес во домот на oхриѓанец, пронајден кокаин

Читај повеќе

МЗ: ВМРО-ДПМНЕ се потсмева со вакцинацијата на граѓаните

Читај повеќе

На инфективните одделенија се лекуваат 1.000 пациенти со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Протести против рестриктивните мерки во Холандија

Читај повеќе

Од вторник врнежи, а од среда повторно намалување на температурите

Читај повеќе

Приведен кумановец за недозволено поседување оружје

Читај повеќе

Извршена обљуба врз 18-годишна девојка во Струмица

Читај повеќе