Гордана Јанкулоска упатена во КПУ Идризово за случајот „Тенк”

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, е упатена во КПУ Идризово, за издржување на казната затвор од 4 години како осудена во предметот „Тенк”, потврдуват за МИА од МВР.

Ваквата одлука следува по одбивање на барањето на Јанкулоска, упатено до Врховениот суд за вонредно испитување на одлуката на скопска апелација за случајот со незаконската набавка на мерцедесот С-600 во износ од 600 илјади евра. Освен Јанкулоска, во овој предмет како виновни се прогласија и Ѓоко Поповски (кој веќе е во извршување на казната затвор) и Никола Груевски кој моментално е во бегство во Унгарија (осуден на 2 години затвор).

Воедно, против Јанкулоска, во Кривичниот суд Скопје, моментално се во тек и два други предмета за „злоупотреба за службената должност”, односно „Таргет-Тврдина“ и „Титаник“.

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Десет бизарни предмети од Земјата што сега лебдат во вселената

Read more

Убавица на денот: Алена Шишкова

Read more

Хроника

Физичка пресметка помеѓу кичевци, eдниот заврши во Ургентен

Read more

Претрес во Кочани, расчистени 11 тешки кражби

Read more

Прегазен пешак во Скопје

Read more

Рекордна бројка на казнети за неносење заштитна маска

Read more

Вести

Преку партнерството на Httpool со Spotify, брендовите ќе можат да им се обратат на љубителите на музиката

Читај повеќе

Физичка пресметка помеѓу кичевци, eдниот заврши во Ургентен

Читај повеќе

Заев: Има сериозни аргументаци за носењето маски на отворено

Читај повеќе

Заев: Бугарија не бара промена на Уставот

Читај повеќе

Половина од новозаразените се од Скопје, најголемиот дел се од 30 до 39 години

Читај повеќе

Претрес во Кочани, расчистени 11 тешки кражби

Читај повеќе

Познат начинот на оценување во услови на пандемија, првите оценки за учениците до 20 ноември

Читај повеќе

Нормализирано водоснабдување по отстранување на вчерашниот дефект во Скопје

Читај повеќе

Прегазен пешак во Скопје

Читај повеќе