Гордон Ремзи открива како да се направи совршена паста

Еден од најпознатите готвачи во светот, Гордон Ремзи, ги сподели своите основни трикови за готвење, вклучувајќи трик за совршена подготовка на италијанска паста. Иако повеќето луѓе ги пробуваат тестенините во интервали за да видат дали се доволно сварени, овој славен готвач има подобар трик.

Готвењето го започнува со ставање вода во лонец, и секогаш користи поголем за тестенините да се сварат рамномерно. Додава неколку прстофати сол (малку поголема количина) и добра количина малсиново масло за да не се залепат тестенините. Многу луѓе го избегнуваат овој чекор, но Ремзи напоменува дека е задолжително со цел пастата да не се лепи. Исто така советува дека треба да почекате водата да зоврие пред да ги истурите тестинините.

Ако користите подолги тестенини, како што се шпагети, советува прво да ставите еден крај од шпагетите, да почекате да омекнат, а потоа да ја натопите целата количина за да се свари и другиот крај. Вклучете тајмер на времето напишано на пакувањето од тестенините, а кога ќе измине времете извадете едно парче и само со допир на прсти ќе почувствувате дали е доволно сварено.

„На допир треба да се цврсти, а сварени. Треба да бидат 'ал денте', така што да не се премногу тврди, ни крцкави, ама не и омекнати“, објаснува Ремзи.

Исцедете ги тестенините, додајте уште малку сол, малку бибер и лажица маслиново масло. Измешајте добро и потоа комбинирајте со омилениот сос.

реклама

7 знаци дека имате IBS - синдром на нервозно дебело црево

Read more

Голем месечен хороскоп за јуни: Три знака ќе добијат судбоносни шанси и понуди

Read more

Зошто шишињата за вино не се 1 литар туку 0,75 литри?

Read more

Месечен финансиски хороскоп за јуни: Нова работа за Бикот, Скорпијата ги решава долговите

Read more

Рецепти

Најдобриот рецепт за грчка компир салата

Read more

Тајната на најдобриот домашен леб се крие во една состојка

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Зошто не треба да носите шорцеви во авион?

Читај повеќе

Како да ја остварите целта од ефикасни 10.000 чекори дневно?

Читај повеќе

Будистичка мудрост за заштита на среќата и душата: 3 ситуации кога треба да ги игнорирате луѓето

Читај повеќе

Што треба да знаете за витаминот Е?

Читај повеќе

Каков вкус има човечкото месо? Познатите канибали откриваат

Читај повеќе

Тест од 10 секунди открива од што се плашите во љубовта

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба редовно да јадете кељ

Читај повеќе

East Gate Mall и групацијата LPP донираа матурски комбинации на социјално ранливи средношколци од Скопје

Читај повеќе

Голем месечен хороскоп за јуни: Три знака ќе добијат судбоносни шанси и понуди

Читај повеќе