Гордон Ремзи си ја зеде бељата откако на јагниња им рече „кое прво ќе оди в рерна“

Познатиот британски готвач Гордон Ремзи крена доста прашина со својата објава на TikTok каде „бара јагне за во рерна“, а за тоа се огласи дури и ПеТА (Луѓе за етичко постапување со животните).

На крајот на минатиот месец Ремзи сподели видео на својот TikTok каде влегува во трло со овци и јагниња, преправајќи се дека избира кое животно „прво ќе влезе во рерната“. Иако се претпоставува дека со ова сакал да ги насмее своите следбеници, очигледно не успеа.

На снимката се гледа како славниот готвач се качува на одредено место на фармата, велејќи „Ќе ве изедам“, додека се гледа како некои од јагнињата наивно му приоѓаат.

„Ммм, њам, њам, њам... Кое од вас прво оди во рерна?“, се прашуваше триејќи ги рацете. Потоа со прстот покажа кон едно од нив: „Ти“, рече и скокна во трлото, поради што животните се запрепастија.

Видеото, интересно, собра над 1,3 милиони лајкови, а имаше и бројни реакции од корисниците кои не беа воодушевени од оваа глетка.

@gordonramsayofficial

The Lamb sauce was still not found in the making of this video…..

♬ original sound - Gordon Ramsay

„Ова ја преминува границата. Тажен е светот во кој живееме“, е еден од коментарите. Други рекоа дека ја ценат работата на готвачот, но дека овој момент „не му требал“.

Прокоментира и потпретседателката на ПеТА, а за објавата на Ремзи имаше прилично остар коментар.

„Гордон Ремзи се глупира. Да се ​​плашат нежни јагниња е бесмислено, а не забавно. Она што би било смешно е ако неговите деца станат вегани и се одречат од него, слично како што ќерката на Илон Маск се одрече од својот татко“, рече Елиса Ален за британски Metro.

Таа додаде дека животните од видеото се „бебиња кои од животот сакаат повеќе отколку можност да го живеат, а не да завршат во устата на овој или кој било друг идиот“.

Гордон, да потсетиме, важи за врвен готвач, но често е критикуван, како поради баснословните цени во неговите ресторани, така и поради неговиот арогантен однос, а со ова, се чини, се оддалечи уште еден чекор од своите обожаватели.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Живот

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

11 книги за кои луѓето најчесто лажат дека ги прочитале

Read more

Како едноставно да избркате змија?

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе