СЕРИЈА А 2020/21

Готи: Несторовски тренира како да е дете од младинскиот тим

Тренерот на Удинезе упати низа пофалби до македонскиот напаѓач кој синоќа со својот гол му донесе победа на овој тим против Фиорентина.

Илија Несторовски не ужива минутажа кај Удинезе и оваа сезона. Цело време е на клупата за резервни играчи, а обично влегува во вториот дел, понекогаш и на полувреме. Вчера тренерот Лука Готи му даде шанса конечно да почне од првата минута, првпат по 12 декември 2020, и не зажали бидејќи Иле му ја донесе победата на Удинезе.

Во 86-тата минута по нафрлувањето од Родруго Де Паул, нашиот репрезентативец со глава го совлада полскиот голман Бартуомјеј Дронговски и му донесе големи 3 бода на тимот од Удине.

„Несторовски доби малку шанси да се покаже, но цело време тренира со ентузијазам небаре е дете од младинскиот тим, а не 30-годишник. Заслужи да игра и го заслужи овој гол“, рече стратегот на „Фриулианите“.

Remote video URL

Несторовски сезонава одигра 15 натпревари за Удинезе, но само 436 минути, или во просек 29 минути по натпревар. Ова му е само втор гол сезонава, а запиша и една асистенција.

Неговиот нагажман на тренинзите е добра вест и за македонската репрезентација Иле е ударната алка во нападот на селекторот Ангеловски и речиси сигурен играч на списокот за настап на претстојното ЕУРО.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Фудбал

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Read more

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Read more

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Read more

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Read more
 

Спорт

Гери Трент Џуниор испиша историја во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Читај повеќе

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Читај повеќе

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Читај повеќе

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Читај повеќе

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Читај повеќе

Падна одлука: ЕУРО ќе се игра пред навивачи

Читај повеќе

Пеце Суперхикс: Никој не е избришан од химната за ЕУРО

Читај повеќе