Град Скопје апелира општина Сарај да постапи согласно законот за дивите платформи на Матка

Скопје, 21 март 2019 (МИА) – Град Скопје денеска ја повика општина Сарај да постапи согласно законските надлежности во однос на дивите платформи на Матка.

– Градот Скопје ја охрабрува општината Сарај да постапи согласно со своите законски надлежности кога се дивоградбите во прашање. Впрочем, нема поголем интерес ниту за граѓаните на Скопје, ниту за граѓаните на Сарај од владеењето на правото, еднаквостa пред законите и целосното функционирање на институциите, изјави портпаролот на Град Скопје, Ваљон Салиху.

Тој посочи дека изминатава година Градот заедно со УНДП и Министерството за животна средина и просторно планирање изработиле законски модели со кои ќе се заштити Матка во еколошка и економска смисла.

– Ова решение ќе овозможи заштитата на Матка и нејзиното управување да не зависи од градоначалникот на Скопје или од градоначалникот на Сарај, туку од почитувањето на законот. Матка е непроценлив потенцијал за целиот град, а особено за локалното население на Сарај, истакна Салиху.

Претходно денеска градоначалникот на општина Сарај Блерим Беџети изјави дека општината нема да ги легализира дивите платформи на Матка, но оти не може ниту да ги урне бидејќи имаат барање за легализација.

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Безос продаде милион акции на Amazon за 3,1 милијарда долари

Read more

Македонија

Дневен ковид биланс: 113 нови случаи, шест починати и 259 оздравени пациенти

Read more

Дескоска: Деловникот од 2008 година беше мотивиран од лични интереси на „владетелите“ од тоа време

Read more

Заев: Ги прифаќам забелешките на новинарите

Read more

23 милиони евра потрошени со домашни платежни картички до 1 август

Read more

Вести

Дневен ковид биланс: 113 нови случаи, шест починати и 259 оздравени пациенти

Читај повеќе
  • play_arrow

Бејрут и цел Либан со децении влегуваат од една криза во друга

Читај повеќе

Дескоска: Деловникот од 2008 година беше мотивиран од лични интереси на „владетелите“ од тоа време

Читај повеќе

Заев: Ги прифаќам забелешките на новинарите

Читај повеќе

23 милиони евра потрошени со домашни платежни картички до 1 август

Читај повеќе
  • play_arrow

Германија: Задолжителен ковид тест за сите кои влегуваат во земјата од високоризични региони

Читај повеќе

Грција: Можни се локални карантини, нема отворање на границите за други земји

Читај повеќе

Дебранец физички нападнал полициски службеници

Читај повеќе

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Читај повеќе