Град во град: Чудо на архитектурата од 9 милијарди долари

Еден од најголемите мегапроекти во Азија е изградбата на град во град во Малезија. Сосема новата станбена и деловна област ќе биде едно од најмодерните и најпогодни места за живеење во Азија, па дури и во светот.

Главниот град на Малезија, Куала Лумпур, се развива многу брзо во последните шеесет години. Покрај тоа што веќе шест години го има официјално највисокиот облакодер во светот, во моментов се гради и втората највисока зграда во светот. Метрополитенскиот регион Куала Лумпур е најбрзо растечкиот регион во Југоисточна Азија. Во 19 век, Куала Лумпур беше само мал рударски град, а денес е центар на културата и економијата на регионот. Куала Лумпур започна да гради мегаструктури за да стане водечка суперсила во Азија.

Од стекнувањето независност од Британија во 50-тите, Малезија е на нагорна патека. Модернизирајќи ја својата економија и станувајќи клучен центар за трговија и инвестиции, земјата изгради некои од највисоките згради во светот, зајакнувајќи ја својата меѓународна репутација. Во 80-тите и 90-тите, Малезија имаше една од најбрзо растечките економии во светот, и иако тоа е забавено, таа сè уште има големи амбиции за раст.

Remote video URL

Нејзината цел е да стане нација со високи приходи и целосно развиена земја до 2025 година - пет години порано од претходно планираното. Еден начин на кој владата има намера да го направи тоа е претворање на Куала Лумпур во еден од најприфатливите градови на планетата, давајќи ѝ на Малезија својот прв меѓународен финансиски центар, за кој се надева дека би можел да им конкурира на Лондон, Хонгконг и Сингапур.

Малезија гради нова деловна област, Tun Razak Exchange, или скратено TRX, во Куала Лумпур. Идејата е да се направи град во град. Во овој голем проект ќе бидат изградени 30 згради со вкупна бруто површина од над 2,2 милиони квадратни метри. Сето ова му дава на TRX проценета бруто вредност од 40 милијарди малезиски рингити или 9 милијарди американски долари. Во однос на финансирањето на проектот, почетните договори ветуваат многу.

Некои од најголемите имиња во банкарството, како HSBC и Prudential, веќе најавија нови централи во TRX. Покрај деловните простории, квартот ќе биде преполн со луксузни резиденции, продавници, рекреативни објекти, културни центри, а речиси четвртина од новиот кварт ќе бидат зелени површини. Проектот го носи името на вториот премиер на Малезија, Тун Абдул Разак Хусеин, и неговата локација веднаш до експресниот пат Џалан Тун Разак.

Комплексот од 17 хектари вклучува шест станбени кули, деловна зграда, трговски центар, хотел и парк од десет хектари. Повеќето големи градови ќе се борат да најдат простор во нивните централни градови за парк со оваа големина, а Куала Лумпур не се разликува. Затоа дизајнерите одлучија да го постават на покривот, со бујно зеленило да каскадно се шири на другите јавни простори во соседството.

Remote video URL

Зелените карактеристики на TRX не се само паркови, бидејќи одржливоста беше централна за дизајнот и изградбата на целата област. Исто така, има постројка за третман и рециклирање на отпадни води - прва од ваков вид во Југоисточна Азија. TRX предвидува дека ќе ја намали потрошувачката на вода за околу 500 милиони литри секоја година во споредба со типичните населби со оваа големина.

Многу од градежните материјали што се користат во Финансискиот округ се рециклираат или се набавуваат локално. Многу градежни површини се обработени така што помалку топлина од сонцето влегува во просториите за да се троши помалку енергија за нивно ладење.

Веќе некое време е завршена една многу забележлива карактеристика на населбата, структура која буквално се издигнува над останатите. Се вика The Exchange 106 и е трета највисока зграда во Малезија. Таа беше една од првите згради што ги отвори вратите овде во 2019 година и има стаклена круна од 48 метри што се наоѓа над 95 ката од деловен простор. Проектот траеше само три години, што е кратко за зграда со оваа големина, а изградбата ја водеше China State Construction Engineering. Благодарение на својата подна плоча без столбови, зградата нуди еден од најголемите простори во Малезија.

Таков деловен, модерен кварт не би можел да функционира без добри транспортни врски со остатокот од Куала Лумпур. Покрај тоа што е лесно достапен со автомобил и автобус од шест главни патишта и автопати, TRX е добро поврзан и со железница. Во областа, сè е многу блиску, максимално растојание од пет минути пешачење. Иако има уште многу да се работи во изградбата на реонот, речиси целата инфраструктура е изградена.

Изградени се нови патишта, надградени постојните, а додадени се и пешачки патеки во и околу населбата. Ова вклучува нов патен мост што требаше да се изгради преку еден од тие автопати, поврзувајќи го деловниот дел од областа со станбената област (спојувањето на станбениот и комерцијалниот дел на TRX може да се види на сликата подолу). Мостот мораше да се гради ноќе бидејќи за изградба се користеше најголемиот кран во државата, па мораше да се затворат околните патишта.

Remote video URL

Иако денес сè се одвива според планот, на почетокот проектот беше речиси откажан. Во 2015 година, TRX беше вмешан во голем скандал кој речиси ја стопираше изградбата. Утврдено е дека 1MDB, државниот богат фонд, кој беше еден од неговите главни извори на капитал, проневерил околу 4,5 милијарди американски долари, пренасочувајќи ги кон владините службеници и банкарите. Веста предизвика бес низ целата земја и поранешниот премиер Наџиб Разак беше осуден на 12 години затвор.

Наместо да го остави проектот со огромна сметка за компензација и напуштен облакодер среде град, владата ги плати парите што недостасуваа, дозволувајќи му на TRX да продолжи. Денес, работите се враќаат во полн ек, со повеќе градежни работи на едно место отколку што би очекувале во целиот град.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Архитектура

Детали поради кои вашиот дом изгледа невкусно

Read more

Неверојатни футуристички градови што се градат во моментов

Read more

15-те најголеми фабрики во светот

Read more

Поглед во внатрешноста на најтенкиот облакодер во светот

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе

Прејадувањето е сериозно нарушување за кое многумина не се ни свесни

Читај повеќе