Град во Шпанија ставен под карантин поради ширењето на коронавирусот

Градот Љеида во Каталонија е првиот град во Шпанија во кој се вратени рестриктивните мерки. Градот е ставен под карантин за да се спречи ширењето на коронавирусот.

За 140.000 жители на Љеида и 7 општини во регионот Сегрија е издадена наредба да останат дома за да се спречи ширењето на вирусот. Жителите можат да излезат само за да купат храна или да одат во банка, пишува Metro.

На повеќето жители им е наредено да работат од дома, а другите имаат посебна дозвола за работа надвор од дома.

Откажани се сите венчавки, а рестораните работат само со достава. Во изминатите 24 часа во Каталонија се регистрирани 816 нови случаи, од кои 190 се во регионот Сегрија.

Тагови
реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Read more

Пронајдена карстна дупка каде терористите на ИСИС фрлале тела

Read more

Поплавите во Северна Кореја можеби ги оштетиле нуклеарните постројки

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Читај повеќе

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Читај повеќе

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот, да каже врз oснова на кои аргументи му го додели мандатот на Заев

Читај повеќе

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Читај повеќе