ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Градоначалникот на Чигасаки - најголем македонски навивач на ЛОИ

Македонските олимпијци се сместени во градот Чигасаки, а тамошниот градоначалник се погрижи целиот град да е во знакот на црвено-жолтите претставници.

Градот Чигасаки (茅ヶ崎市) е еден од помалите јапонски градови со 242.798 жители. Се наоѓа во префектурата Канагава, јужно од Токио, домаќинот на Олимпијадата.

Градоначалникот Хикару Сато сними видео порака во која на македонските олимпијци им посакува топло добредојде во неговиот град и им порача дека бидејќи се нивни гости целиот град ќе навива за нив.

„Јас сум Хикару Сато, градоначалник на Чигасаки. Градот Чигасаки е домаќин на Северна Македонија за Олимписките и Параолимписките игри 2020 во Токио. Се надеваме дека ова пријателство ќе го продолжиме и во иднина. Се надевам и дека Македонците ќе го посетат Чигасаки. Жителите на Чигасаки, како и јас, ќе навиваат за олимпијците од Република Северна Македонија“, вели градоначаникот, а потоа пораки испратија и заменик-градоначалникот Коџи Киши и претседателот на Извршниот комитет на Чигасаки 2020, Хироши Ишида.

На видеото му се придружија и жители на градот кои се љубопитни за непознатата земја од каде во нивниот град дојдоа олимпијци. Деновиве жителите на Чигасаки на разни начини се информираат за Македонија, нејзините знаменитости и специјалитети, па можеби во иднина ќе бидеме посетени од туристи токму од овој град.

Remote video URL

Сато се погрижи и автобусите од градскиот превоз да возат рекламирајќи ги нашите натпреварувачи.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Останати спортови

Георгиевски попладнево се враќа во земјата со олимпискиот медал

Read more

Рекорден број на заразени на ЛОИ во Токио, двајца хoспитализирани

Read more

Утре е дочекот на олимпискиот херој, Дејан повика на заедничка прослава

Read more

Тренерите на Георгиевски се откажаа од наградатa, побараа да му биде доделена на Дејан

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ експресно во полуфиналето на ЛОИ

Читај повеќе
  • play_arrow

Кристијан Ериксен се враќа во Интер на прегледи

Читај повеќе

Георгиевски попладнево се враќа во земјата со олимпискиот медал

Читај повеќе

Новата НБА сезона стартува на 19 октомври

Читај повеќе

Рекорден број на заразени на ЛОИ во Токио, двајца хoспитализирани

Читај повеќе

Македонските јуниорки катастрофално поразени од Словенија

Читај повеќе

Утре е дочекот на олимпискиот херој, Дејан повика на заедничка прослава

Читај повеќе

Тренерите на Георгиевски се откажаа од наградатa, побараа да му биде доделена на Дејан

Читај повеќе

Ѓоковиќ го комплетира списокот со четвртфиналисти во Токио

Читај повеќе