Градоначалникот на Сеул е најден мртов

МИА/КАЈГАНА
/ 09.07.2020 / 19:04

Градоначалникот на Сеул, Парк Вон-сун е најден мртов, откако претходно денеска неговата ќерка го пријави вo полиција како исчезнат, објави јужнокорејската агенција Јонхап.

Полицијата го пронајде неговото тело во северниот дел на Сеул, во близина на местото каде последен пат е детектиран сигнал од неговиот мобилен телефон во текот на потрагата по него.

Ким Ји-хјеонг, претставник на градската власт, истакна дека градоначалникот денеска не дошол на работа од непознати причини и ги откажал сите планирани настани.

Парк, долгогодишен активист и адвокат за заштита на човековите права, е избран за градоначалник на Сеул во 2011 година, а последниот, трет мандат, го освои минатиот месец. Беше член на владејачката Либерално-демократска партија и еден од можните кандидати на претседателските избори во 2022 година.

реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Свет

Во експлозијата во Бејрут загинаа повеќе од 100 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Read more

Силна експлозија во Бејрут, десет загинати, стотици повредени

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Тестирање на антитела: 1,5 милиони Италијанци прележале COVID-19

Read more

Вести

Почна трката за формирање Влада

Читај повеќе

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против COVID-19 во Охрид

Читај повеќе

Во експлозијата во Бејрут загинаа повеќе од 100 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Читај повеќе

Собранието конституирано, претседателот на десетиот состав ќе се избере кога ќе се создават услови

Читај повеќе

До крајот на неделава нестабилно со локални поројни врнежи

Читај повеќе

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Силна експлозија во Бејрут, десет загинати, стотици повредени

Читај повеќе

ДИК не извршила тестирање на софтверскиот систем за парламентарните избори 2020

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе