Градоначалникот на Сеул кој се самоуби бил обвинет за сексуална злоупотреба

МИА/КАЈГАНА
/ 13.07.2020 / 14:41

Поранешната секретарка на градоначалникот на Сеул, Парк Вон-сун, кој почина минатата недела, го обвинила за четиригодишна сексуална злоупотреба.

Парк Вон-сун беше пронајден мртов еден ден откако неговата поранешна секретарка го пријави во полиција.

Секретарката на Парк изјави дека добивала фотографии од него во долна облека и била повикана во неговата канцеларија и ја замолил да ја прегрне.

Секретарката побара заштита од одговорните во Градското собрание на Сеул, но нејзините обвинувања се игнорирани и додаде дека злоупотребата продолжила и откако го променила работното место.

Парк беше омилен градоначалник на Сеул и два пати беше избран за прв човек на градската власт.

Телото на Парк беше пронајдено во шума во северен Сеул, откако тој остави проштална порака за своето семејство, по што беше пријавен за исчезнат, а полицијата верува дека извршил самоубиство.

Сеул прогласи петдневна жалост за 64–годишниот градоначалник, а пред Градското собрание е поставено телото на Парк  за десет милионските жители да можат да се збогуваат од него.

Над 500.000 луѓе потпишаа петиција во која бараат граѓаните на Сеул да се откажат од оддавање почит на Парк, откако во јавност се појавија  обвинувања за сексуална злоупотреба.

Remote video URL
реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Свет

Во експлозијата во Бејрут загинаа повеќе од 100 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Read more

Силна експлозија во Бејрут, десет загинати, стотици повредени

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Тестирање на антитела: 1,5 милиони Италијанци прележале COVID-19

Read more

Вести

Почна трката за формирање Влада

Читај повеќе

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против COVID-19 во Охрид

Читај повеќе

Во експлозијата во Бејрут загинаа повеќе од 100 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Читај повеќе

Собранието конституирано, претседателот на десетиот состав ќе се избере кога ќе се создават услови

Читај повеќе

До крајот на неделава нестабилно со локални поројни врнежи

Читај повеќе

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Силна експлозија во Бејрут, десет загинати, стотици повредени

Читај повеќе

ДИК не извршила тестирање на софтверскиот систем за парламентарните избори 2020

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе