Пократко полнење и поголема моќност

Графенската батерија наскоро пристигнува на пазарот

За графенските батерии се зборува со години, а она што го ветуваат е поголема издржливост, пократко полнење и конечен крај на ерата на литиум-јонските батерии.

Се ближи денот кога ќе бидат претставени.

Real Graphene, технолошкиот бизнис од Лос Анџелес сака да биде првата компанија која ќе зачекори на пазарот на графенски батерии.

Батериите на Real Graphene ќе бидат во две големини, со верзија од 10.000 mAh и втората верзија која има 20.000 mAh.

 

 

Но, производството на овие батерии ќе биде поскапо за разлика од литиум-јонските батерии бидејќи ќе бидат потребни 30 проценти повеќе ресурси за да се направат.

Знаеме дека Samsung е една од првите компании кои го тестираа графенот како материјал за батерии, но уште не се појавил уред во кој е применет.

Новата батерија што ја користи оваа нова технологија ќе се полни дури пет пати побрзо од литиум-јонските батерии што се користат во повеќето современи мобилни телефони. Графенот исто така го зголемува капацитетот на батеријата за 45%, што воопшто не е малку.

По своите првични истражувања Samsung откри дека графенот е 100 пати поефикасен спроводник од бакарот, па поради тоа е „совршен материјал за брзо полнење“.

Но, инсајдери во оваа индустрија велат дека Кинезите се поблиску до пласирање на готов производ и тоа уште во првото тримесечје од 2020 година, или попрецизно кон крајот на март.

реклама

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Read more

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Read more

Хардвер

Konami започна со производство на гејмерски компјутери

Read more

Новиот Apple Watch 6 ќе детектира напади на паника

Read more

Објавени првите фотографии за Samsung Galaxy Watch 3

Read more

Lenovo го претстави лаптопот Chromebook 3

Read more

Гик

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Читај повеќе

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Читај повеќе