Граѓаните сами почнаа да ослободуваат заробени дрвја

Откако Град Скопје почна иницијатива за ослободување на дрвјата заробени со бетон, граѓани чии апели за дрвјата во нивните маала не беа слушнати, сами почнаа да ги ослободуваат.

Дрво на ул. „Никола Карев“ пред и по ослободувањето; фото: Филип Здравески / Кајгана

Неколку ослободени дрвја во градскиот парк и на фреквентните булевари и толку, запре ослободувањето на заробеното зеленило.

Во скопската населба Пролет, во самиот центар на градот, жителите ослободувањето го земаа во свои раце. Откако чекањето Град Скопје да ги ослободи дрвјата веќе дошло до година дена, решиле да пробаат тоа да го направат сами. Ги ослободиле оние дрвја кои биле заробени со бекатонски плочи, а за другите потребна е механизација па тие и натаму се оставени на милост на Град Скопје и нивното ветување од пред повеќе од една година.

Дрво на улицата „Стале Попов“ пред и по ослободувањето; фото: Филип Здравески / Кајгана

Во меѓувреме, во иницијативата се вклучи и Види Вака од каде заедно со професори од Шумарскиот факултет изработија интерактивна мапа на која со фотографии се означуваат заробените дрвја низ градовите ширум Македонија. Еколошки совесните граѓани можат да испраќаат фотографии од заробени дрвја со наведување на точна локација на и-меил contact@vidivaka.mk по што тие ќе бидат додадени во мапата.

Летото е период кога на дрвјата најмногу им е потребна вода, која тогаш и онака ја има слабо, а со заробеноста и онаа малку што ја има скоро и да не доаѓа до нив. Друг проблем е што дрвјата растат и во широчина, не само во висина, а од бетонот буквално се гушат при растењето и потоа доаѓа до исушување.

Дрвја на „Стале Попов“ кои чекаат ослободување; фото: Филип Здравески / Кајгана
Дрво на „Стале Попов“ кое чекајќи ослободување веќе нажалост се исушило; фото: Филип Здравески / Кајгана
реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Македонија

Усвоени здравствените протоколи за работа на плажите и базените

Read more

МЗ: Денеска 6 лица даруваа крвна плазма, досега се обезбедени 52 единици за третман на пациенти

Read more

До 15 часот гласале 340 лица со COVID-19 и во самоизолација

Read more

Чаир со над 300 активни случаи на заразени со коронавирус

Read more

Вести

Усвоени здравствените протоколи за работа на плажите и базените

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

МЗ: Денеска 6 лица даруваа крвна плазма, досега се обезбедени 52 единици за третман на пациенти

Читај повеќе

СЗО: Кризата со коронавирусот може да се продлабочи

Читај повеќе

До 15 часот гласале 340 лица со COVID-19 и во самоизолација

Читај повеќе

Двајца мигранти држеле во заложништво други 19 мигранти во Ваксинце

Читај повеќе

Косово воведе задолжителен тест за COVID-19 за граѓаните на Северна Македонија, БиХ и Црна Гора

Читај повеќе

Чаир со над 300 активни случаи на заразени со коронавирус

Читај повеќе

Нови 88 случаи на COVID-19, најмногу во Скопје

Читај повеќе