Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Печатница која се наоѓа во малиот музеј во гратчето Тенино, Вашингтон, САД, „се врати во живот“ по близу 90 години „молчење”. И сега задачата беше – печатење дрвени банкноти…

Дрвените блокови од по 25 долари го носат името на градот, се со натпис „COVID Relief“ (Ослободување од болеста на коронавирусот), обично наслоен врз слика на лилјак, и латинскиот израз „Habemus autem sub potestate“ (Го држиме под контрола). Целта е спас на финансиската состојба на гратчето.

Имено, пандемијата на коронавирусот предизвика рецесија во САД, уништувајќи го малиот бизнис и предизвикувајќи илјадници отпуштања. 3атоа, се бараат алтернативни и иновативни решенија. Во таа смисла, Тенино се наврати на својата уникатна валута, којашто во 1931 година, веднаш по Големата депресија, ја зачувала економијата и животот во градот.

– Тоа беше првичната идеја: Зошто да не го направиме тоа повторно? Има смисла!, рече градоначалникот Вејн Фурние.

Тенино, гратче со помалку од 2.000 жители, се наоѓа на околу 95 километри југозападно од Сиетл. Концептот на градската валута, се состои во тоа што секој со документирана загуба на приходи поради пандемијата, има право на најмногу 300 долари помош во месецот. Парите може да се употребат во која било продавница, за која било стока, со исклучок на цигари, алкохол и лото-ливчиња.

Малото гратче така и стана познато во земјата пред 89 години, кога не дозволи да биде урнисано од Големата депресија.

реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Чек дис аут

Анти-корона меур - бизарен дизајн на заштитен шлем

Read more

Танзаниски рудар пронајде скапоцен камен и по вторпат заработи милиони

Read more

Египет го кани Маск лично да се увери како се градени пирамидите

Read more

Копала тунел за син ѝ да избега од затвор

Read more

Магазин

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Читај повеќе

Врло веома добро познавате падежима

Читај повеќе

Тим лекари на Кардиологија спасија повреден во сообраќајка со стентирање кое за првпат се изведува кај нас

Читај повеќе

Интересни факти за бебињата родени во август

Читај повеќе
  • play_arrow

Анти-корона меур - бизарен дизајн на заштитен шлем

Читај повеќе

И оние кои не биле заразени со коронавирус можат да развијат имунитет

Читај повеќе

Танзаниски рудар пронајде скапоцен камен и по вторпат заработи милиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да пиете ако сте го почнале процесот на слабеење?

Читај повеќе