Грција ќе го плаќа карантинот за евентуалните заразени туристи

Доколку се појави позитивен случај кај турист додека престојува на одмор во Грција, ќе биде сместен во хотел во карантин, а трошокот ќе биде на товар на државата, соопшти портпаролот на грчката Влада, Стелиос Пецас, на денешниот редовен брифинг со новинарите, јави дописничката на МИА од Атина.

Пецас рече дека во следниот период, како што ќе се приближуваме до 15 јуни, односно датумот одреден за официјален почеток на туристичката сезона во Грција, ќе биде соопштен и оперативниот план, а повтори дека ќе постојат насочени тестирања по случаен избор за туристите.

– Случаите што ќе бидат позитивни, ќе бидат сместени во хотел, со трошок што ќе биде на товар на грчката држава. Ова го правевме во минатото и ќе продолжиме да го правиме. Се надеваме дека ќе има малку позитивни случаи или нема да има воопшто, објасни портпаролот на грчката Влада.

Тој истакна дека од 15 јуни, Грција, „доследно и методично, со правила и протоколи за безбедност и хигиена“ ќе ги прими туристите.

– Се грижиме, ова лето, здравјето и безбедноста да бидат наш прв приоритет, додека заедно ќе ги делиме културата, историјата и убавините на нашата татковина. Грција ќе продолжи континуирано да ги оценува епидемиолошките податоци, во соработка со експерти и европски и меѓународни организации, истакна Пецас.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во четврток ќе учествува во презентирањето на програмата „Рестартирање на туризмот“ (Restart Tourism), додека пак денеска имаше состанок со надлежните министри околу здравствено покривање на островите и здравствените протоколи за заштита на здравјето на локалното население, на туристичките работници, како и на туристите.

Тагови
реклама

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Read more

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Збунувачки тврдења од кавкаскиот конфликт: И двете страни победуваат

Read more

На референдум Швајцарците одбија да се затворат кон ЕУ

Read more

Регион

Земјотрес во Грција, почувствуван и во југоисточните делови од државава

Read more

Торнадо снимено во Далмација

Read more

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Ветераните на ОВК до ЕУЛЕКС: Ќе ви одговориме исто како на Југославија

Read more

Вести

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Читај повеќе

Мицкоски: Новиот пакет мерки нема донесе ништо добро, туку дополнително ќе ја продлабочи кризата

Читај повеќе

На референдум Швајцарците одбија да се затворат кон ЕУ

Читај повеќе

Збунувачки тврдења од кавкаскиот конфликт: И двете страни победуваат

Читај повеќе

Дневен корона биланс: 3 починати, 148 новозаразени и 65 излекувани

Читај повеќе

Со велосипедизам, Крушево развива алтернативен туризам

Читај повеќе

Казнети 528 лица за неносење на заштитна маска

Читај повеќе

Бектеши: Продолжуваме со мерки за поддршката за туристичкиот сектор за побрзо надминување на кризата

Читај повеќе

Во Велес пред Спомен куќата на Рацин промовирана збирка поезија „Слушни ја тишината“

Читај повеќе