Грција ќе објави листа на земји чии граѓани од 15 јуни ќе може слободно да патуваат во земјата

Пред крајот на месецов, ќе ја имаме листа со земји чии државјани на 15 јуни ќе можат да патуваат во Грција без особени формалности, но по случаен избори ќе се проверуваат, вели министерот за туризам на Грција Харис Теохарис во интервјуто за грчката телевизија „Антена“, јави дописничката на МИА од Атина.

Објаснува дека дискусијата со надлежната комисија за здравствените критериуми и за тоа кои земји ќе бидат на листата е сѐ уште отворена, а последниот збор ќе го имаат лекарите, кои ги немаат донесено конечните одлуки.

Теохарис истакна дека освен листата со земји, останатите две клучни точки за Грција се здравствените протоколи кои „ги заштитуваат вработените и туристите, бидејќи се строги“, како и „зајакнување на здравствените структури за цела држава“.

– Цела Грција од најмалиот остров до најголемиот град, Атина ќе има капацитет да се справи со било која ситуација, со позитивен случај и слично, рече министерот за туризам на Грција.

Теохарис објасни дека секој туристички објект со над 50 кревети потребно е да има соработка со доктор. Во случај некој од туристите да се пожали на здравствени проблеми, ќе стапи во контакт со докторот што може да биде или преку телефон или преку видео повик, за да добие совет. Ако, докторот препознае сомнителни симптоми ќе препорача правење тест.

– Од моментот кога ќе каже дека треба да се направи тест, докторот стапува во контакт со надлежните, бидејќи е регистриран од туристичкиот објект, и го знаеме ние. Го знае и цивилната заштита и Министерството за туризам и Министерството за здравство, информира за да се направи тест во одредените здравствени центри, вели Теохарис и додава дека резултатите од тестот ќе бидат готови за неколку часа.

Ако туристот е позитивен ќе се изолира во хотел карантин, ќе се дезинфицира собата во која што престојувал и нема да се затвора целиот хотел.

Докторот ќе ја следи ситуација, а во случај да биде потребно хоспитализирање, туристот ќе биде префрлен в болница.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Четири најчести грешки што ги правите за време на секс

Read more

Споредба на Хрватска и Србија

Read more

Регион

Почнаа мирни собири низ Србија, Вучиќ не се плаши

Read more

Србија: Повредени 118 полицајци, приведени 153 лица, нови протести најавени за вечерва

Read more

Зголемен бројот на случаи со COVID-19 во Грција, половина се туристи

Read more

Белград скапо ќе ги плати протестите, вели Ана Брнабиќ

Read more

Вести

Почнаа мирни собири низ Србија, Вучиќ не се плаши

Читај повеќе

Кекеновски: Онака како што избега, така ќе го вратиме бегалецот од Будимпешта

Читај повеќе

Мицковски: Одзивот можеби нема да биде висок, но ќе биде кредибилен за идна Влада

Читај повеќе

Мисајловски: Плата од 36.000 денари за наставниците од основното и средното образование

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Градоначалникот на Сеул е најден мртов

Читај повеќе

Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти

Читај повеќе

Обезбедена современа биолошка терапија за пациентите со малигни заболувања

Читај повеќе

Зибери: Социјална пензија за секоја жена која не го остварила правото на работна пензија

Читај повеќе