Грција се надева на „глампинг“ – тренд што ќе го спаси туризмот

Грција презема чекори како да ја регулира туристичката услуга „глампинг“  - популарен тренд што се однесува на „гламурозно кампување“, со оглед на тоа дека овој концепт станува сѐ попопуларен во земјата.

Иако во Грција оваа услуга е достапна од 2012 година, ќе се инсистира да се применуваат нормалните туристички прописи за хотелите и камповите кои нудат ваков вид на сместување. Најатрактивните „глампинг“ локации во Грција се на островите Кеа и Лемнос.

Ширум светот, „глампингот“ им пружа можност на туристите да бидат сместени во структури што се сместени така што изгледаат како да се вклопени во природата. Овие структури понекогаш се само сложени шатори, а често вклучуваат услуги со врвен квалитет. Поентата е туристите да живеат во луксуз, а да бидат во допир за природата. И за тоа да платат огромни цени.

Неопходно е структурата да има подземна инфраструктурна мрежа што обезбдува вода, струја и канализација, како и пристапни патишта до местото за гламурозно кампување.

Исто така, локациите што нудат „глампинг“ мора да бидат во склад со природата, односно смее да се поставуваат само полутрајни градби, а сопствениците на сместувачкиот капацитет мора да гарантираат дека материјалите користени на локацијата се еколошки и одржливи.

Грција прави сѐ за да ја обнови туристичката сезона, а наедно да им обезбеди на туристите сместување согласно новите протколи за заштита од коронавирусот. На „глампинг“ услугата се гледа како на еден од начините на кои може да се спаси сезоната – овој начин на сместување е изолиран, а исто така многу скап.

Властите најавија дека до крајот на месецов, ќе имаат листа со земји чии државјани на 15 јуни ќе можат да патуваат во Грција без особени формалности, но по случаен избор ќе се проверуваат. На туристите ќе им биде дозволено да влезат во Грција без негативен тест за COVID-19 или задолжителен карантин, откако ќе се обноват меѓународните летови на 1 јули.

Тагови
реклама

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Read more

Живот

Три хороскопски знаци кои секогаш го добиваат она што го сакаат

Read more

Детална процедура: Што да правите ако се заразите со коронавирус во Грција?

Read more

Како изгледа тестирањето за COVID-19 на грчката граница со Бугарија?

Read more

Малку поинаков шопинг: Како да препознаете добра second hand облека?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Dior уште еднаш покажа зошто е модна куќа без конкуренција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум грешки поради кои не ви се зголемува мускулната маса

Читај повеќе
  • play_arrow

Индиски бизнисмен со златна маска од 4.000 долари се штити од COVID-19

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои секогаш го добиваат она што го сакаат

Читај повеќе

Истражување: Колку секс е доволно?

Читај повеќе

Детална процедура: Што да правите ако се заразите со коронавирус во Грција?

Читај повеќе

Секс поза „мачка“ - максимално уживање за двајцата партнери

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа тестирањето за COVID-19 на грчката граница со Бугарија?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Полнет модар патлиџан

Читај повеќе