Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Во Грција е неопходно да се спроведе реформа и да се редефинираат законите кои се однесуваат на туризмот, наведува Independent.

Минатата година Грција ја посетиле околу 33 милиони луѓе, што е за 5 милиони повеќе од претходната година. Туристите ги привлекуваат античките археолошки локалитети, тиркизните медитерански води и сигурната летна сезона.

Меѓутоа, заштитникот на граѓаните на земјата објави извештај во кој предупреди на зголемените ризици за животната средина и повика на итни реформи.

Економијата на Грција во голема мера се потпира на туризмот и сите вклучени ресурси треба да се зачуваат. Грција не смее да го исцрпува својот потенцијал, да го троши, со што туристичките дестинации би биле неатрактивни.

Туризмот сочинува повеќе од 25% од економското производство, а приходите се зголемуваат секоја година. Се очекува тие годинава да пораснат на 21 милијарда од минатогодишните 20,5 милијарди.

Сепак, тој приход генерира се повеќе проблеми. Заштитникот на граѓаните повика на намалување на крајбрежната градба и забавување на сечењето на шумите кои создадоа соодветни услови за поплави. Исто така, повикува на поголема грижа за водните ресурси во светлина на зголемените барања за вода за пиење, базени и водни паркови.

Островот Санторини се наведува како вистински пример за масовен туризам. Островот со околу 15.000 жители секоја година е домаќин на повеќе од 5,5 милиони туристи, што е двојно повеќе од бројот на кој беше домаќин во 2012 година. Токму затоа остварува околу една милијарда евра годишен приход, но нанесува голема штета на локалната заедница и природата.

реклама

Регион

Грција бележи голем пораст на бројот на заразени од ковид, некои држави издадоа итно предупредување до туристите

Read more

Шега се претворила во хорор: Пропелер ѝ отсекол нога на жена на море во Хрватска

Read more

Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Македонија

Read more

Крузер предизвика огромни бранови на грчка плажа, капетанот е уапсен

Read more
 

Вести

Сериозна загриженост за независноста на судството во С. Македонија во извештајот на Европската комисија

Читај повеќе

Грција бележи голем пораст на бројот на заразени од ковид, некои држави издадоа итно предупредување до туристите

Читај повеќе

Владата: Државна лотарија незаконски доделувала лиценци за приредување на игри на среќа

Читај повеќе

Гостиварец ја фрлил мачката од VI кат и ја усмртил, кога полицијата му влегла дома нашла остатоци од други животни

Читај повеќе

Со автомобил удрил во малолетник во Скопје, па го однел детето на Комплексот клиники

Читај повеќе

Владата донесе одлука за вработување на 600 специјализанти во болниците

Читај повеќе

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајка

Читај повеќе

Сомнеж за експлозив во близина на стадионот, блокирани улиците на Париз

Читај повеќе

Балон со ѓубре од Северна Кореја слета на претседателскиот комплекс во Сеул

Читај повеќе