Грција воведе задолжително носење маска во продавници, фурни, месарници, фризерски салони

Во продавниците за малопродажба, во продавниците за храна, како што се фурни и месарници, во јавните служби што работат со странки, како и во фризерските и козметичките салони, Грција од утре воведува задолжително носење маска, како за граѓаните, така и за вработените, а за прекршување на мерката предвидена е казна од 150 евра, јави дописничката на МИА од Атина.

Заменик-министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас на денешната прес-конференција, соопштувајќи ја одлуката порача дека граѓаните ќе треба да научат да живеат со маска.

Додаде дека освен новата мерка, продолжуваат да важат правилата за користење маска во супермаркети, јавен превоз, болници и слично.

– Од утре во сила се следните мерки: употребата на маска е задолжителна за сите, вработени и странки во јавните служби, банките и останатите служби што работат со странки, во супермаркети и продавници за храна, во јавниот превоз и такси возилата, во лифтовите, во болниците, ординациите и дијагностичките центри, во малопродажбата, во фризерските и козметичките салони. Маската, исто така, е задолжителна за вработените во угостителството, рече Хардаљас и ја повтори силната препорака за употреба на маска во сите други затворени простори, но и на отворено, каде што има многу луѓе и не може да се држи растојание.

Иако вчера портпаролот на грчката Влада, Стелиос Пецас спомена дека се разгледува можноста да се воведе задолжителна употреба на маска и за верниците во црквите, сепак, Хардаљас рече дека мнозинството од црквите ги почитуваат превентивните мерки.

Говорејќи за текот на епидемијата во земјата, тој истакна дека од почетокот, односно од 25 февруари заклучно со 26 јули 2020 година, во Грција се регистрирани 4.193 случаи на COVID-19 од кои 429 се активни, а починаа 202 лица.

Во однос на контролите спроведени на влезните точки во земјата, Харадаљас соопшти дека од почетокот на месецов, заклучно со 26 јули во Грција влегле вкупно 1.294.798 посетители, биле направени 171.138 тестови и потврдени 344 позитивни случаи.

Од нив, 70 се активни, 213 се вратиле во нивните земји на потекло, 61 не се активни и остануваат во Грција.

Додека, пак, четири од првите пет земји со најголем број позитивни случаи се држави од Балканот. 

реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Три генерации дизајнери споделија: Како се калеше македонската мода?

Read more

Хороскопски знаци кои најчесто ги изневеруваат своите партнери

Read more

Регион

Земјотрес со јачина од 5.2 степенa регистриран во близина на грчкиот остров Нисирос

Read more

Влез во Словенија за македонски државјани со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

Read more

Земјотрес во Грција, почувствуван и во југоисточните делови од државава

Read more

Торнадо снимено во Далмација

Read more

Вести

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Читај повеќе

Средношколци во Тетово ја бојкотираа наставата од далечина

Читај повеќе
  • filter

Сообраќајка кај Железничка, од камион кој превезувал стакла паднал товарот

Читај повеќе

Земјотрес со јачина од 5.2 степенa регистриран во близина на грчкиот остров Нисирос

Читај повеќе

Влез во Словенија за македонски државјани со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

Читај повеќе

Ситуацијата е сериозна, добро е што финансискиот сектор е стабилен, смета Бесими

Читај повеќе

Филипче: Секоја одлука е донесена со цел да се обезбеди добар и безбеден образовен процес

Читај повеќе

Дебарските гимназијалци го бојкотираа првиот училиштен ден, утре ќе протестираат

Читај повеќе

Изминатото деноноќие регистрирани 890 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе