Грците креваат огромна челична ограда на границата со Турција

Грција почна да поставува челична ограда долга 27 километри, како и воени набљудувачници, на границата со Турција кај Еврос, ударната точка на т.н. Балканска мигрантска рута.

Оградата е висока пет метри, височина со која ги надминува другите огради на вакви места во Европа, како и онаа на границата меѓу САД и Мексико. Челичната ограда ќе биде зајакната и со бодликава жица.

„Подигнувањето на оградата во Еврос е најмалку што можевме да сториме за да ја обезбедиме границата и да направиме жителите на Еврос да се чувствуваат побезбедно“, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на 17 октомври за време на обиколката на градови низ регионот.

Новите бариери ќе служат за спречување на нелегално преминување на границите и спречување на поплави, а во тој проект се инвестирани 63 милиони евра.

URL

Покрај изградбата на новата ограда, ќе се подобри и мрежата на постоечки огради со челични арматури во висина од 4,3 метри, што е во рангот на бариери како што е онаа на границата меѓу САД и Мексико.

Грчката влада ангажираше дополнителни 400 гранични полицајци за чување на регионот Еврос, 800 во источен Егеј и 480 во други делови на грчката република, пишува Балканската безбедносна мрежа, пренесува Спутник.

URL

За потсетување, конфликтите на границата меѓу Турција и Грција кулминираа во текот на февруари.

Мигрантите се обидоа да влезат во Грција - и ЕУ, откако Анкара ја намали контролата, односно одлучи веќе да не ги запира бегалците од Сирија кои по копно и море се обидуваат да стигнат до Европа.

Грчките граничари користеа солзавец за да растераат околу 500 бегалци и мигранти. Тогаш започнаа разни шпекулации, а на социјалните мрежи кружеа информации со видеа, во кои се наведува дека Турција обезбедува автобуси за мигрантите и ги испраќа на граничните премини со Грција и Бугарија.

реклама

Интегра ги претстави плановите: Штип се претвора во балкански Манчестер

Read more

Апасиев: Вакво зло Македонија немала од АСНОМ до денес

Read more

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Делчево го доби првиот Музеј на олдтајмери

Read more

Регион

Србија го прогласи црногорскиот амбасадор за „персона нон грата“

Read more

Црна Гора го протера српскиот амбасадор Божовиќ

Read more

Захариева: Односите меѓу С. Македонија и Бугарија да наликуваат на оние на Шпанија со Латинска Америка

Read more

Каракачанов: Заев направи чекор во вистинската насока

Read more

Вести

Една година од корона-алармот во Вухан, Кина сака да ја смени приказната за потеклото на COVID-19

Читај повеќе

Екстремен топлотен бран во Австралија, активирани алармите за пожари

Читај повеќе

Медицински персонал на Армијата се приклучува во борбата против COVID-19

Читај повеќе

Трамп со прво интервју по изборите, уште не признава пораз

Читај повеќе

Дождливо и студено, температури до 10°C

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 820 новозаразени и 32 починати

Читај повеќе

Делчево го доби првиот Музеј на олдтајмери

Читај повеќе
  • play_arrow

Интегра ги претстави плановите: Штип се претвора во балкански Манчестер

Читај повеќе

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Читај повеќе