Грците креваат огромна челична ограда на границата со Турција

Грција почна да поставува челична ограда долга 27 километри, како и воени набљудувачници, на границата со Турција кај Еврос, ударната точка на т.н. Балканска мигрантска рута.

Оградата е висока пет метри, височина со која ги надминува другите огради на вакви места во Европа, како и онаа на границата меѓу САД и Мексико. Челичната ограда ќе биде зајакната и со бодликава жица.

„Подигнувањето на оградата во Еврос е најмалку што можевме да сториме за да ја обезбедиме границата и да направиме жителите на Еврос да се чувствуваат побезбедно“, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на 17 октомври за време на обиколката на градови низ регионот.

Новите бариери ќе служат за спречување на нелегално преминување на границите и спречување на поплави, а во тој проект се инвестирани 63 милиони евра.

URL

Покрај изградбата на новата ограда, ќе се подобри и мрежата на постоечки огради со челични арматури во висина од 4,3 метри, што е во рангот на бариери како што е онаа на границата меѓу САД и Мексико.

Грчката влада ангажираше дополнителни 400 гранични полицајци за чување на регионот Еврос, 800 во источен Егеј и 480 во други делови на грчката република, пишува Балканската безбедносна мрежа, пренесува Спутник.

URL

За потсетување, конфликтите на границата меѓу Турција и Грција кулминираа во текот на февруари.

Мигрантите се обидоа да влезат во Грција - и ЕУ, откако Анкара ја намали контролата, односно одлучи веќе да не ги запира бегалците од Сирија кои по копно и море се обидуваат да стигнат до Европа.

Грчките граничари користеа солзавец за да растераат околу 500 бегалци и мигранти. Тогаш започнаа разни шпекулации, а на социјалните мрежи кружеа информации со видеа, во кои се наведува дека Турција обезбедува автобуси за мигрантите и ги испраќа на граничните премини со Грција и Бугарија.

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Играчите на Реал ги добија новите Audi „ѕверки“: Кој го избра најскапиот модел?

Read more

Тетин се обидел да изврши обљуба врз неговите две внуки

Read more

Регион

Во Хрватска потврдени два случаи на јужноафриканскиот сој

Read more

Во Грција потврдена мутација од Уганда на коронавирусот

Read more

Повеќе од 3.500 заразени во Србија, 15 лица починаа

Read more

Од денеска поскапуваат патарините во Србија

Read more
 

Вести

Кривични за лица кои на граница прикажале фалсификувани ПЦР тестови

Читај повеќе

721 нов случаj на COVID-19 од 3.816 тестирања

Читај повеќе

Протест против градење висококатници во Ѓорче Петров

Читај повеќе

Тетин се обидел да изврши обљуба врз неговите две внуки

Читај повеќе

Иран: Американските напади на Сирија поттикнуваат тероризам

Читај повеќе

Во Русија почна тестирањето на вакцината Sputnik V Light

Читај повеќе

Контрола во угостителски објект во тетовско, приведени сопственикот и 18 странски државјанки

Читај повеќе

Приведени 18 лица во угостителски објект во Стајковци

Читај повеќе

Во Хрватска потврдени два случаи на јужноафриканскиот сој

Читај повеќе