Грешки што ги прават речиси сите возачи, а може скапо да ве чинат

Можеби ја имате возачката дозвола со години, па и децении, и се сметате за искусен возач, но има некои грешки што ги прават и повеќе од 70% од возачите.

Со овие грешки ја загрозуваат својата, но и безбедноста на останатите учесници во сообраќајот, како и добросостојбата на возилото.

Прочитајте го текстот за да дознаете дали вие правите некоја од овие грешки, а ако допрва станувате возач, научете каде не треба да грешите.

Ја држите раката на менувачот

Многу возачи имаат навика да ја држат раката на менувачот додека возат. На овој начин предизвикувате непотребни вибрации на рачката на менувачот, што праќа вибрации до менувачот на брзини и предизвикува оштетувања. Ако се оштетат деловите за движење на менувачот, може скапо да ве чини да ги смените.

Непотребно кочите

Сопирачките се еден од најважните делови во автомобилот и треба да ги чувате. Ако постојано и непотребно кочите, тоа значи дека за брзо време ќе ги истрошите. Затоа се препорачува да возите со прилагодена брзина на патот и да ја одржувате пропишаната оддалеченост од возилото пред вас.

Ги игнорирате чудните звуци

Ако слушнете шкрипење или тропање додека возите, задолжително проверете за што се работи. Ваквите ѕвуци најчесто предупредуваат дека некој дел од автомобилот е расипан или за кратко време ќе се расипе, па затоа не треба да ги игнорирате.

Ставате гориво кога стигнете до „резерва“

Статистиките покажуваат дека многу возачи не ја сфаќаат доволно сериозно сијаличката што сигнализира дека горивото е при крај. Многу мажи возачи сметаат дека кога ќе почне да трепка таа сијаличка, имаат уште добри 50 километри возење, а жените сметаат на 40 километри без да треба да го дополнат резервоарот. Вкупно 60% од возачите се убедени дека може да возат и до 60 километри откако ќе затрепка контролното светло.

Но, треба да знаете дека со ваквото неодговорно однесување може да ја оштетите пумпата за гориво и да дојде до прегревање. Ако ја оштетите, скапо ќе ве чини поправката. Со возењето на „резерва“ исто така може да го оштетите филтерот за гориво.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Read more

Не треба да се аплицира за домашната платежна картичка, проверете онлајн дали ви следува

Read more

Авто новости

Hyundai го претстави новиот Santa Fe, во продажба од септември

Read more

Поглед во тјунираниот BMW M760Li xDrive

Read more

Corvette C8 против Corvette C7

Read more

Објавени првите фотографии од Серија 4 на BMW

Read more

Автомобили

  • filter

Hyundai го претстави новиот Santa Fe, во продажба од септември

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот BMW M760Li xDrive

Читај повеќе
  • play_arrow

Corvette C8 против Corvette C7

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии од Серија 4 на BMW

Читај повеќе

BMW ќе отпушти 5.000 работници поради коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan со тизер го најави новиот спортски автомобил

Читај повеќе
  • filter

Land Rover го тестира новиот Defender со V8 мотор

Читај повеќе
  • filter

Mercedes ја претстави освежената Е класа

Читај повеќе
  • filter

Поволно, ама бајаги возено

Читај повеќе