Грешки со кои родителите го повредуваат детето по развод

Разводот за брачните партнери е прекинување на љубовта, пријателството, заедничкиот живот, крај на една етапа. За детето тоа е нешто многу повеќе. После таквите ситуации тие стануваат особено чувствителни, а однесувањето на родителите може да остави траги за цел живот.

Bright Side укажува на неколку работи на кои родителите мора да обрнат внимание додека трае разводот.

Не ги третирајте децата како возрасни личности

Тие не можат да сфатат зошто се разведувате и како се чувствувате. Вие сте одговорни за нив и треба да им дадете до знаење дека ќе бидат сигурни и сè ќе биде во ред. Разговарајте за проблемите со семејството, пријателите, психологот, но не со детето.

Не терајте го да направи избор

Детето не треба да избира со кој родител ќе остане затоа што така се чувствува дека едниот родител го издава. Распределете ги рамномерно обврските со парнерот во корист на детето.

Вашето дете се чувствува како причина за развод

Важно е често да разговарате со него за да спречите да размислува за такво нешто.

Не го обвинувајте другиот

Лошите и негативни мисли не ги споделувајте со вашето дете.

Не се обидувајте да го намалите контактот на детето со другиот родител. Не одмаздувајте се на бившата љубов така што ќе го ограничите времето на посета. Тоа ќе резултира со повредени чувства.

Решете ги проблемите во четири очи, далеку од ушите на детето.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

125 нови заразени со коронавирус, 46 се од Скопје

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Живот

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Read more

Отец Пимен: Дајте ние живите да им помогнеме на живите

Read more

Грчкото лето е состојба на умот

Read more

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Read more

Магазин

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Читај повеќе
  • play_arrow

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Домашни бургер лепчиња без јајца – и не ви треба рерна за печење

Читај повеќе

Отец Пимен: Дајте ние живите да им помогнеме на живите

Читај повеќе
  • play_arrow

Грчкото лето е состојба на умот

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарски гаф на фудбалската сезона: Резултатот е 5,4

Читај повеќе
  • play_arrow

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Читај повеќе

Џордан донира 100 милиони долари во борба против расизмот

Читај повеќе