Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Доколку не сте задоволни од вкусот на полнетите пиперки што сте ги подготвиле, веројатно правите една од следните грешки.

Една од најчестите грешки е купувањето на погрешен вид пиперка. Имајте на ум дека пиперките како бабури се најдобри за полнење.

Следната грешка што многумина ја прават е што ги полнат пиперките до врв. Ако го направите тоа, смесата ќе истече од пиперките за време на готвењето и тие ќе пукнат. Поради оваа причина, никогаш не треба да го правите тоа.

Исто така, внимавајте да не додадете премногу запршка бидејќи тоа ќе го расипе вкусот. Готвачите наведуваат дека наместо запршка, можете да користите и брашно помешано со вода.

Грешка е и купувањето неквалитетен ориз или неговото преварување. Купете ориз со кратко зрно. Иако малкумина го практикуваат ова, готвачите забележуваат дека никогаш не треба да го готвите оризот пред да го ставите во филот.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Рецепти

Од италијанската кујна: Паста карбонара со маслинки

Read more

Марокански деликатес: Зачинети јајца со леблебии и чери домати

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Рецепт на денот: Пилешки стек со чери домати и моцарела

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе