Грета Тунберг призна дека нејзиниот напор не вроди со плод

Помина скоро една година од првите протести и впечатливиот говор на младата шведска активистка Грета Тунберг. Таа вчеравечер во Мадрид рече дека нејзиното движење не дава никакви резултати и дека не сака да продолжи понатаму.

„Стануваме сè побројни и се слуша нашиот глас, но политичките партии не преземаат ништо“, изјави 16-годишната Грета пред активистите собрани на вчерашниот митинг во Мадрид. Таа пристигна во главниот град на Шпанија за да присуствува на Самитот за климатските промени на Обединетите нации.

„Не сакаме да продолжиме. Би сакале да ги видиме во акција политичарите кои се на власт“, истакна таа. „Остваривме многу, но ако погледнеме од поинаква гледна точка, не постигнавме ништо“.

Оваа изјава, иако делуваше во знак на признание за поразот, веројатно е обид на Грета да ги посрамоти светските лидери да го постават прашањето за климатските промени како итно прашање за да ја намалат емисијата на јаглерод.

Истото го кажа и во септември во Њујорк, каде што на вториот самит на ООН, рече дека нејзиното место не е тука, а потоа ги посрамоти лидерите дека ги украле нејзините соништа и детството.

Грета, позната по нејзините апокалиптични пораки, изјави дека „немаме иднина“, а нејзините повици за дејствување беа поттик за да се организираат протести низ целиот свет.

Исто така, во ноември, ЕУ прогласи вонредна состојба поради климатските промени во симболичката намера да го стави ова прашање на врвот на агендата на Европската комисија.

Иако Тунберг е активистка за климатските промени, таа не понуди конкретен план за тоа што треба да се прави.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Свет

Трамп: Спречивме масовни убивања меѓу Србија и Косово

Read more

Црн рекорд: 13.498 новозаразени во еден ден во Франција

Read more

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Навални од болница: Уште ми се тресат нозете

Read more

Вести

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп: Спречивме масовни убивања меѓу Србија и Косово

Читај повеќе

Македонски државјанин уапсен во Косово

Читај повеќе

Утре одлука за дневниот престој во училиштата

Читај повеќе

Дали пензионирањето порано ќе го оптовари Фондот?

Читај повеќе

Црн рекорд: 13.498 новозаразени во еден ден во Франција

Читај повеќе

Што ќе значи „Ѕвезда плус“ за туризмот и угостителите во земјава?

Читај повеќе

Комисијата одлучува за целодневна настава

Читај повеќе

Повторно расте процентот на позитивни случаи од вкупниот број направени тестови

Читај повеќе