Гријер - неофицијалниот главен град на чоколадото и сирењето

Меѓу куќите што ја зачувале својата средновековна архитектура се локалните ресторани со сирење и чоколадо направени од локалното население.

Неофицијалниот главен град на толку обожавана храна - сирење и чоколадо - е многу мал. Се простира на околу 30 квадратни километри, од кои дел се обработливи површини, а дел се шуми. На преостанатата површина, изградени се куќи кои во голема мера ја зачувале својата средновековна архитектура. Зборуваме за швајцарскиот град Гријер (Швајцарија) - град кој е совршен за викенд одмор.

Главната улица што поминува низ центарот на градот е долга само 300 метри, така што можете да ја прошетате за неколку минути - се разбира, ако им оддолеете на кафулињата и музеите кои ќе ги забележите попат.

За оние на кои им се потребни повеќе прошетки, околината е полна со прекрасни патеки во кои подеднакво ќе уживаат планинарите и оние кои сакаат полесна активност во природа.

Мал, но полн со содржини

Како разгледница од средниот век, се наоѓа на платото над реката Сарина, од каде што гледа на долината. Во панорамата доминира замокот од 13 век, каде што ќе ја откриете тајната на локалните жени-херои кои ги користеле своите кози насекаде.

Иако е мал, градот е значителен, така што можете да го посетите музејот на уметникот Х.Р. Гигер, кој освои Оскар за најдобри визуелни ефекти во филмот „Alien“. Тука се чуваат неговите слики, скулптури и спомени од филмските сетови на кои работел. И, конечно, уживање и сладок грев на сите уметнички души: HR Giger bar!

Звучи чудно, но тука во старата капелаќ е го најдете и Тибетскиот музеј. Уметноста од Хималаите го нашла својот пат до швајцарските ридови, па посетителите некако добиваат два во едно.

Сирење и чоколадо

А, она што не смеете да го пропуштите се домашните дегустации на сирење и работилници на локалните вкусни фонду moitié-moitié. Во сите традиционални ресторани лесно ќе ги најдете специјалитетите од регионот. Колку овој град сака сирење, и обратно, говори фактот дека видот на сирењето го добил името по него: сирење Гријер.

Истото важи и за познатото швајцарско чоколадо. Во локалната фабрика за чоколади ќе ја откриете богатата историја на вториот најдобар пријател на човекот и ќе пробате различни видови чоколадо, чоколадни лижавчиња, па дури и чоколаден појадок.

Ако некогаш се убедите да излезете од фабриката за чоколади, а вработените ќе ве убедуваат да го сторите тоа кога ќе падне ноќта, можете да согорите калории патувајќи до блиското езеро Гријер. Ова езеро е поголемо од целата површина на градот, така што ќе ви треба малку повеќе време за да ги обиколите неговите брегови. Но, вреди да се вложи напор.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Живот

Астролозите велат дека 30 ноември е најбаксузниот ден во годината

Read more

Студија: Бебињата развиваат смисла за хумор во првиот месец од животот

Read more

Кој збор ја одбележа 2021 според речникот Merriam-Webster?

Read more

Која е 44 години помладата девојка на Мик Џегер која му го роди осмото дете?

Read more
 

Магазин

Астролозите велат дека 30 ноември е најбаксузниот ден во годината

Читај повеќе

Кои се придобивките ако јадете по четири бадеми секој ден?

Читај повеќе

Руски измамници продаваат уреди за „дечипирање“ од вакцината против ковид

Читај повеќе

Студија: Бебињата развиваат смисла за хумор во првиот месец од животот

Читај повеќе

Едноставно решение за оние коишто имаат недостаток на витамин Д

Читај повеќе

Кој збор ја одбележа 2021 според речникот Merriam-Webster?

Читај повеќе

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Читај повеќе

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Читај повеќе

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Читај повеќе