Грип или омикрон – како да ги разликувате?

Секоја кашлица која трае подолго од една недела бара внимание.

Во претходните бранови на епидемијата на COVID-19, повеќето пациенти прво претрпеа оштетување на белите дробови. Од лесна форма на болеста, буквално за ден-два, снимките покажуваа тешка клиничка слика. За многумина кои прележаа корона, закрепнувањето траеше со месеци.

Во овој бран, клиничката слика е различна. Еден од симптомите на омикрон варијантата е кашлица. Кога е опасно, како да се разликува што го предизвикува и кои се советите на пулмолог во овој момент?

Д-р Спасоје Попевиќ од Клиниката за белодробни заболувања на Клиничкиот центар на Србија за РТС изјави дека кашлицата сама по себе не е толку изолиран проблем, туку треба да се гледа како дел од другите симптоми и други знаци на болеста.

„Кашлицата е честа манифестација, инфекција и на горниот и на долниот респираторен тракт, кај хроничните пациенти и кај пациентите со астма може да биде испровоцирана со промена на температурата, при излегување од топлата соба на -5 или -10 степени, потоа доаѓа до спазми на респираторниот тракт и кашлица“, објасни д-р Попевиќ.

Според него, секоја кашлица која трае подолго од една недела бара внимание, особено ако има траги од крв во спутумот.

Тој нагласува дека доколку има траги од крв, тоа е знак за посериозна болест, а потоа пациентот мора да се консултира со пулмолог.

Загадувањето на воздухот и пушењето се најголемите фактори на ризик кои предизвикуваат кашлање, освен респираторните инфекции и сите оние болести кои произлегуваат од пушењето и загадувањето на воздухот.

Д-р Попевиќ предупредува дека ако пушач кашла повеќе од три недели или се промени карактерот на кашлицата, тоа не треба да се игнорира, пациентот да се упати на пулмолог.

„Секој пушач кашла, кога ќе запали цигара тоа е вообичаена работа, но кога ќе дојде на мокрење и ќе каже - кашлам, тоа е проблем, што се сменило во карактерот на кашлицата кога се жали на нешто што е вообичаено кај неговата зависност“, вели Попевиќ.

„Тестирањето е најбезбедно, особено затоа што омикрон го загуби основниот симптом по кој го разликувавме од грипот - губење на чувството за вкус и мирис“, вели вирологот и микробиолог д-р Миланко Шеклер за ТВ Прва.

Тој додава дека е нормално грипот да се појави во овој период од годината и вели дека против него треба да се вакцинираат оние кои се постари од 65 години.

Тагови
реклама

Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Здравје

Има само една правилна поза за спиење ако сакате да сте здрави

Read more

Дали треба да причекаме со бустер дозата дозата додека не стигне вакцината против омикрон?

Read more

Осум намирници кои содржат повеќе калциум од кравјо млеко

Read more

Кои намирници природно ја разредуваат крвта?

Read more
 

Магазин

Има само една правилна поза за спиење ако сакате да сте здрави

Читај повеќе
  • play_arrow

Едно во 80.000: Објавена снимка со бебе што се роди во водена обвивка

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува со телото кога ќе престанеме да јадеме?

Читај повеќе

Разбиваме митови за хороскопските знаци: Овенот не е агресивен, Ракот одлично се справува со емоциите

Читај повеќе

Дали треба да причекаме со бустер дозата дозата додека не стигне вакцината против омикрон?

Читај повеќе

Календар за прихрана: Каква храна да му давате на бебето по месеци?

Читај повеќе

Зошто мажите не се одлучуваат на брак, иако се заљубени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Брзо темпо и без пауза: Вежби за затегнување на стомачните мускули

Читај повеќе

Го чува и имунитетот, и паричникот: Пилешка крем супа

Читај повеќе