Громови усмртија 147 луѓе во Индија во последните 10 дена

Поради удар од громови во индиската држава Бихар во последните 10 дена починаа 147 луѓе, соопштија вчера локалните власти кои предупредија дека претстојат уште поекстремни временски услови како последица на климатските промени.

„Научниците и метеоролозите ме известија дека главната причина за пораст на температурите се должи на климатските промени“, изјави тамошниот министер Раи и додаде дека во сабота починаа 25 луѓе од удар од гром.

Во 2018 година од удар од гром починаа повеќе од 2.300 луѓе

Громовите се честа појава во Индија поради сезоната на монсуните која трае од јуни до септември. Но, властите на Бихар велат дека оваа година бројката на загинати ќе биде уште поголема.

Минатата година од удар од громови во Бихар починаа 170 луѓе. Во соседната држава Утар Прадеш починаа повеќе од 200 луѓе.

Најголемиот број на починати е забележан во 2018 година – повеќе од 2.300 луѓе починаа од удар од гром.

реклама

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Свет

Тестирање на антитела: 1,5 милиони Италијанци прележале COVID-19

Read more

Во Австралија војската ќе проверува почитување мерки за самоизолација

Read more

Екипа на СЗО за истрага на потеклото на пандемијата ја заврши мисијата во Кина

Read more

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Read more

Вести

Од утре дожд и намалување на температурата

Читај повеќе

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени за сообраќај

Читај повеќе

Продолжува потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанско Езеро

Читај повеќе

Тестирање на антитела: 1,5 милиони Италијанци прележале COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани диви тркачи на скопските улици

Читај повеќе

Со концерт посветен на Ана Липша Тофовиќ вечерва отворање на 60. издание на „Охридско лето“

Читај повеќе

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Читај повеќе

Во Австралија војската ќе проверува почитување мерки за самоизолација

Читај повеќе

Екипа на СЗО за истрага на потеклото на пандемијата ја заврши мисијата во Кина

Читај повеќе