ФОРМУЛА 1 2020

Грожан преживеа страшна несреќа на трката во Бахреин

Ф1
МИА / КАЈГАНА
/ 29.11.2020 / 16:38

Возачот на Формула 1 тимот Хас, Ромен Грожан, остана жив по денешниот голем инцидент на трката за Големата награда на Бахреин.

Несреќата се случи веднаш по стартот кога болидот на Грожан по само неколку стотина извозени метри имаше контакт со некој од конкурентите по што изгуби контрола излета од патеката и удри во заштитната ограда.

По ударот се случи голема експлозија, болидот на Хас буквално се преполови, а за голема среќа, Грожан успеа жив да излезе и да ја прескокне оградата со помош на неколку од редарите.

Сите болиди беа насочени во боксот, а Грожан со медицинско возило е однесен во болница на понатамошни испитувања.

– Ромен е во ред, не сакам да дадам медицински коментар, но имаше лесни изгореници на рацете и глуждовите. Очигледно е потресен… Сакам да им се заблагодарам на спасувачките екипи кои беа многу брзи. Редарите и луѓето на ФИА завршија одлична работа, беше страшно, како претпазливост и за понатамошно медицинско набљудување, нашиот пилот ќе биде префрлен во болница, соопштија од тимот Хас.

Remote video URL

Трката почна во 15:10, а продолжи некаде со круг за загревање во 16:35 часот.

Тагови
реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Ф1

Луис Хамилтон: Сега сум на планина, тренирам секој ден

Read more

Болидите во Ф1 побрзи за 0,429 секунди во споредба со претходната сезона

Read more

Хамилтон е спортист на годината според BBC

Read more

ФИА го објави календарот за 2021

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Читај повеќе

Познати термините за натпреварите на Вардар во СЕХА лигата во јануари и февруари

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација на Фернандо Торес

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се најлошите трансфери што ги договорил Жозе Мурињо

Читај повеќе

Трет пораз за македонските ракометари на СП во Египет

Читај повеќе
  • play_arrow

Бившата девојка на Игуаин: Беше опседнат со „лесни“ девојки

Читај повеќе

Рибери не исклучува враќање во Бундеслигата

Читај повеќе

Историско финале: За првпат жена ќе суди на Супербоул

Читај повеќе

Верон: Занети може да го намами Меси во Интер

Читај повеќе