ФОРМУЛА 1 2020

Грожан: Умирав среде пламенот, но ќе возам на последното ГП

Ф1
Ф.З.
/ 04.12.2020 / 14:13

Французинот од тимот на Хас кој имаше страшна несреќа во Бахреин опишува за немилиот настан.

„По ударот се најдов опколен од пламен и ме облеа чувство дека нешто ме притиска на главата. Мислев дека не можам да мрдам, тоа беше еден непријатен момент бидејќи чувствував како моето тело се опушта и ми вели дека умирам. Потоа помислив на моите блиски, сопругата и децата, се обидов повторно, ги завртев рамената и почувствував болка во рацете и стапалата, но успеав да се фатам за халот и да излезам од кокпитот. Потоа еден од придружниците ми помогна и се најдов во амбулантното возило: на сите им изгледаше неверојатно дека сам излегов од тој пламен“, раскажува Ромен Грожан.

„Ме спаси фактот што останав смирен, не паничев. Но, не се чуствувам како херој: херои се докторите кои спасуваат животи. Снимките од несреќата се страшни, но не сум против да се прикажуваат на ТВ“.

Remote video URL

Голема улога во бегањето од запалениот болид имал халот, дел за кој многумина негодуваа кога беше додаден на болидите, вклучувајчи го и францускиот возач.

„Халот? Само глупавите водат инат. Го променив моето мислење поради неговата корисност, а тоа му го кажав и на Жан Тод“, вели Грожан.

Халот, додатокот кој му го спаси животот на Грожан

Тој е оптимист дека ќе се појави на последната трка од сезонава, онаа за Големата награда на Абу Даби која ќе се вози на 13 декември.

„Да се вратам во болидот за последното ГП ќе биде важно, и покрај тоа што за докторите и за мојата фамилија тоа е себична одлука. Но, јас сум пилот: сакам да ја минам целта на последното ГП“.

реклама

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Read more

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Read more

Ф1

Историска одлука: Ферари донесе прва жена возач во својата академија

Read more

Луис Хамилтон: Сега сум на планина, тренирам секој ден

Read more

Болидите во Ф1 побрзи за 0,429 секунди во споредба со претходната сезона

Read more

Хамилтон е спортист на годината според BBC

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Јуве со победа над Болоња се приближи до врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Пиоли: Аталанта е единствениот тим кој не можеме да го победиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Дурант, Ирвинг и Харден го победија Адебајо

Читај повеќе
  • play_arrow

Помошникот на Зидан го врати Реал на победите

Читај повеќе
  • play_arrow

Монтреал уште еднаш го среди Ванкувер

Читај повеќе
  • play_arrow

Лазаров: Го допревме дното

Читај повеќе

Европската комисија ги поддржа ФИФА и УЕФА во борбата против најавената Суперлига

Читај повеќе
  • play_arrow

Саутемптон го исфрли Арсенал од ФА купот

Читај повеќе
  • play_arrow

Менхенгладбах го доби дербито со Дортмунд

Читај повеќе