Груби: ДУИ поднесе речиси 5.000 амандмани на Изборниот законик

Скопје, 12 декември 2019 (МИА) – Пратеничката група на ДУИ поднесе речиси 5.000 амандмани на предлог–измените на Изборниот законик, затоа што смета дека процес на еднонасочно, еднострано менување на правилата на игра пред да започнат изборните процеси е опасен преседан со кој би се соочило ова Собрание и политичката сцена во нашата држава, изјави денеска пратеникот на оваа партија, Артан Груби.

– Сметаме дека тие правила на игра за сите политички партии мора да се донесат консензуално во согласност со сите политички партии, рече Груби на денешната прес-конференција.

Одговарајќи на новинарско прашање дали ДУИ е за менување на изборниот модел, Груби рече дека партијата е за разговори, информирајќи оти за утре министерката за правда Рената Дескоска свикала состанок на сите парламентарни, но и вонпарламентарни партии и на претставници на цивилното општество и на други институции, на кои ќе се разговара за изнаоѓање најдобар можен изборен модел и Изборен законик.

Овие решенија, како што рече, би требало да бидат консензуално срочени во предлог-закон и усвоени од сите затоа што тие правила на игра се однесуваат на сите.

Според него, не би требало да се прават опасни преседани со партиски калкулации само за следните избори од која било страна, затоа што со тоа се отвора Пандорината кутија и нема да се знаат последиците.

Претходно, претседателот на собраниската Комисија за политички систем Александар Кирацовски информираше дека за измени на Изборниот законик досега се поднесени 6.000 амандмани.

реклама

Ана, една од девојките објавени во „Јавна соба“: Денес жртва сум јас, утре тоа може да бидеш ти

Read more

„Ќе те е*ам и тебе и жена ти... Мајка ти е к*рва“ – Цел свет ги разбра Ибра и Лукаку

Read more

COVID-19 е опасен за мозокот дури и по оздравувањето

Read more

Пет грешки со кои си го уништувате автомобилот

Read more

Регион

Судот одби привремено да ги ослободи Тачи, Селими, Весели и Красниќи

Read more

Србија трета во Европа и седма во светот по бројот на вакцинирани

Read more

Коснет: Американските војници не гинеа за да се создадат Голема Србија и Голема Албанија

Read more

СИРИЗА бара активирање на групата за пријателство Северна Македонија – Грција

Read more
 

Вести

Филипче: Британскиот сој е со полесна форма на болеста, но и полесно се шири

Читај повеќе

Фаучи: Мутациите влијаат врз вакцините, но можни се прилагодувања

Читај повеќе

Администрацијата на Бајден најави обновување на односите со Палестинците

Читај повеќе

Прв телефонски разговор Путин-Бајден

Читај повеќе

Претседателот на Танзанија тврди дека Бог ги штити од корона: Вакцините не се добри

Читај повеќе

Полицијата го претресе станот на Алексеј Навални

Читај повеќе

СЗО: Речиси 96.000 луѓе починаа од коронавирус во светот за една недела

Читај повеќе
  • play_arrow

Ана, една од девојките објавени во „Јавна соба“: Денес жртва сум јас, утре тоа може да бидеш ти

Читај повеќе

Британскиот сој на коронавирусот детектиран во приватна лабораторија во Скопје

Читај повеќе