Груевски на распит во Судот за случајот „ТНТ“

Поранешниот премиер Никола Груевски и претседател на владејачката партија, ВМРО-ДПМНЕ дојде на распит во Основниот суд Скопје 1 за да даде исказ пред судија на претходна постапка за случајот „ТНТ“.

Судот ги повика на распит функционерите од владејачката ВМРО-ДПМНЕ кои се осомничени во случаите што ги отвори Специјалното јавно обвинителство.

Од Основниот суд Скопје 1 испратија соопштение во кoе соопштуваат дека Судија на претходна постапка во текот на денот ќе постапува по предлозите на СЈО.

„Сите предлози се распоредени кај судии на претходна постапка кои во текот на денешниот ден ќе постапуваат по наведените предлози, а лицата ќе бидат повикани веднаш да се јават во судот. Имајќи предвид дека лицата за кои од СЈО е предложена мерка притвор не се обезбедени на друг начин, судот ќе ги примени одредбите од ЗКП, а согласно досегашната практика на постапување по предмети во изминатиот период“, се вели во соопштението.

Од соопштението може да се заклучи дека тие треба да дојдат во Судот во текот на денешниот ден, бидејќи токму денеска ќе одлучува Судијата на претходна постапка.

Од Судот официјално не соопштуваат кога точно ќе дојдат осомничените на распит.

Специјалното јавно обвинителство бара мерки за претпазливост за поранешниот премиер и претседател на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски за случајот „ТНТ“ односно незаконското рушење на станбено деловниот простор „Космос“, кој според СЈО, бил срушен заради политичка одмазда, а е во сопственост на Фијат Цаноски.

Мерки за претпазливост се бараат и за поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска за случајот „Тврдина“, односно за незаконското уништување на опремата за прислушување. За овој случај СЈО предлага притвор за началникот на Петтата управа, Горан Грујовски.

Притвор се бара и за градоначалникот на Битола, Владимир Талески, за случајот „Транспортер“ односно за малверзациите со училишниот превоз. 

По поништувањето на одлуката за аболиција на Претседателот Ѓорге Иванов, СЈО прдолжува со сите истраги што ги отвори, меѓу кои случајот „Пуч“, кој е веќе во Судот, случајот „Титаник“, за изборните нерегуларности, како и со случајот „Тортура“ во кој првоосомничен е поанешниот директор на УБК, Сашо Мијалков.

За него СЈО не предлага никакви мерки, ниту притвор, ниту мерки за претпазливост. Мерки за претпазливост се бараат за командирот на „Алфите“ Ивица Антвски Пуки кој е осомничен за нечовечко однесување при апсењето на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски. 

Предлогот за мерки за претпазливост за Антевски и другите осомничени во овој случај Судот еднаш го отфрли, бидејќи во тој период беше на сила одлуката за аболиција за него. 

Ова решение е обжалено со што решението на судијата е укинато и вратено на повторно одлучување.

реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Хроника

Жител на Росоман физички нападнат од сопругата

Read more

Притвор за татко осомничен за малтретирање на дете и за семејно насилство

Read more

Приведен албански државјанин за подметнување шумски пожар во гостиварско

Read more

Познат идентитетот на починатиот човек најден вчера во реката Вардар

Read more
 

Вести

Нови пожари низ Куманово, гори и во скопските села Ракотинци и Кучково

Читај повеќе

219 нови случаи на COVID-19 од 4.713 тестирања

Читај повеќе

Минатиот месец беше најтопол јули досега

Читај повеќе

Гори на повеќе локации, пожарот во Пехчево се шири кон селата Робово, Умлена и Чифлик

Читај повеќе

Локдаун жртви: Никогаш немало толку многу смртни случаи од предозирање

Читај повеќе

Словенечките пожарникари се во Берово, ќе учествуваат во гасењето на пожарите во регионот

Читај повеќе

Ангелов: Хеликоптерите се вратени во Скопје да наполнат гориво

Читај повеќе

Владата прогласи кризна состојба во следните 30 дена, што значи тоа?

Читај повеќе

Жител на Росоман физички нападнат од сопругата

Читај повеќе