The Guardian: Ова се најдобрите серии на 21 век

Љубителите на ТВ-серии, без разлика на нивните специфични вкусови, се согласуваат околу неколку наслови за кои потврдуваат дека се едни од најдобрите остварувања во историјата на филмската уметност и телевизијата.

Шестмина критичари на угледниот The Guardian направија потесен избор на најдобрите ТВ-серии снимени и емитувани во 21 вак, како дел од еден поголем серијал на британскиот весник за најдоброто од културата во овој век.

Задачата воопшто не им беше лесна на критичарите кои едногласно се согласија дека „The Sopranos“ е најдобрата серија во 21 век. ТВ-серијата што се емитуваше од 1999 до 2007 година доби критики дека „ја забрзала трансформацијата на телевизијата во медиум во кој се негуваат интелигенцијата, експериментирањето и длабочината“.

Ова се десетте најдобри серии на 21 век според угледните критичари, а подолу може да ја видите листата до 100-те најдобри.

1. The Sopranos, 1999 - 2007

2. The Wire, 2002 - 2008

3. Mad Men, 2007 - 2015

4. The Thick of It, 2005 - 2012

5. Breaking Bad 2008 – 2013

6. The Office - UK, 2001 - 2003

7. Game of Thrones, 2011 – 2019

8. Fleabag, 2016 - 2019

9. Peep Show, 2003 - 2015

10. Atlanta,2016 -

100. I’m a Celebrity ... Get Me Out of Here!

99. Life on Mars (2006-07)

98. The Mighty Boosh (2004-07)

97. The Shadow Line (2011)

96. Broad City (2014-19)

95. The Trip (2010-)

94. Skins (2007-13)

93. RuPaul’s Drag Race (2009-)

92. Garth Marenghi’s Darkplace (2004)

91. Silicon Valley (2014-)

90. 24 (2001-10)

89. The L Word (2004-09)

88. Justified (2010-15)

87. The Leftovers (2014-17)

86. Fresh Meat (2011-16)

85. Gogglebox (2013-)

84. Looking (2014-16)

83. Buffy the Vampire Slayer (1997-2003)

82. Strictly Come Dancing (2004-)

81. Gavin and Stacey (2007-10)

80. Veep (2012-19)

79. Halt and Catch Fire (2014-17)

78. Freaks and Geeks (1999-2000)

77. The Shield (2002-08)

76. A Very English Scandal (2018)

75. It’s Always Sunny in Philadelphia (2005-)

74. The Inbetweeners (2008-10)

73. Spiral (2005-)

72. Planet Earth (2006 and 2016)

71. Lost (2004-10)

70. Shameless (2004-13)

69. The Good Place (2016-)

68. Band of Brothers (2001)

67. Borgen (2010-13)

66. Inside No 9 (2014-)

65. Flight of the Conchords (2007-09)

64. Six Feet Under (2001-05)

63. Show Me a Hero (2015)

62. Succession (2018-)

61. State of Play (2003)

60. Sherlock (2010-)

59. Wolf Hall (2015)

58. Orange Is the New Black (2013-19)

57. Sex and the City (1998-2004)

56. The Jinx (2015)

55. Utopia (2014)

54. Parks and Recreation (2009-15)

53. Black Books (2000-04)

52. The Good Fight (2017-)

51. Patrick Melrose (2018)

50. Downton Abbey (2010-15)

49. Insecure (2016-)

48. Better Call Saul (2015-)

47. Nathan Barley (2005)

46. Doctor Who (2005-)

45. The Bridge (2011-18)

44. The Crown (2016-)

43. The Americans (2013-18)

42. South Park (1997-)

41. Friday Night Lights (2006-11)

40. The Power of Nightmares (2004)

39. The Good Wife (2009-16)

38. Detectorists (2014-17)

37. Brass Eye: Paedogeddon (2001)

36. The Great British Bake Off (2010-)

35. This is England (2010-15)

34. Catastrophe (2015-19)

33. Big Brother (2000-2018)

32. The Office (US) (2005-13)

31. Blue Planet (2001/2017)

30. Killing Eve (2018-)

29. Spaced (1999-2001)

28. The Killing (2007-12)

27. Transparent (2014-19)

26. Red Riding Trilogy (2009)

25. The Handmaid’s Tale (2017-)

24. The Daily Show with Jon Stewart (1999-2015)

23. Black Mirror (2011-)

22. Twin Peaks: The Return (2017)

21. Arrested Development (2003-19)

20. OJ: Made in America (2016)

19. Ken Burns’s The Vietnam War (2017)

18. Girls (2012-17)

17. Deadwood (2004-6)

16. Nighty Night (2004-5)

15. The West Wing (1999-2006)

14. Curb Your Enthusiasm (2000-)

13. Line of Duty (2012-)

12. 30 Rock (2006-13)

11. Happy Valley (2014-)

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Филм & ТВ

Наја Ривера најверојатно се удавила, потрагата продолжува

Read more

Семејно советување ги подобри односите меѓу Бред Пит и Анџелина Џоли

Read more

Стигна трејлерот за продолжението на Netflix хитот „The Kissing Booth“

Read more

„Love on the Spectrum“ – каков е светот на љубовта за луѓето со аутизам?

Read more

Сцена

  • play_arrow

Новиот мак-рок бенд „Mayday“ ја објави својата прва нумера

Читај повеќе

Џез концерт на отворено во Сули ан: Today it’s all about jazz

Читај повеќе

Наја Ривера најверојатно се удавила, потрагата продолжува

Читај повеќе

Семејно советување ги подобри односите меѓу Бред Пит и Анџелина Џоли

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна трејлерот за продолжението на Netflix хитот „The Kissing Booth“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Love on the Spectrum“ – каков е светот на љубовта за луѓето со аутизам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов сингл на Љубојна  - „Љубов по Татунчо“ за македонскиот филм „Стела“

Читај повеќе
  • play_arrow

Џони Деп на суд се бори против клевета - не ја тепал бившата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите филмови во 2020, досега

Читај повеќе