Ѓукановиќ: Односите со Белград не се добри

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ оцени дека односите меѓу Црна Гора и Србија „не се добри“ и изрази надеж дека Белград „има здрав разум и подготвеност“ да работи на подобрување на тие односи што е од заеднички интерес.

Во интервју за денешното издание на црногорскиот весник „Побједа“, Ѓукановиќ рече дека Црна Гора „со ништо не придонесува“ за ваквите односи со официјален Белград, кој „од времето на Милошевиќ не се мешал повеќе во внатрешните работи на Црна Гора отколку денес“.

– Црна Гора со ништо не придонесува за тоа. Освен што инсистира на одбрана на своите национални и државни интереси. Уште од времето на Милошевиќ, официјален Белград не бил повеќе вмешан во внатрешните работи на Црна Гора отколку што е денеc. Клучни српски министри речиси секој ден, а честопати и со непримерен јазик, ги коментираат процесите во нашата земја, со намера директно да влијаат врз нив, да докажат најверојатно колку е силна Србија. Тоа всушност сведочи за нешто друго. Сакам да верувам дека и во Белград има здрав разум, и посветеност да работиме на подобрување на односите што е од взаемен интерес, рече тој.

Говорејќи за литиите што ги организираа епархиите на Српската православна црква (СПЦ), против Законот за слобода на вероисповед, Ѓукановиќ оцени дека целта им е да ја сменат власта во Црна Гора, а не законот.

– Можеби е најточно да се каже дека на почетокот литите биле форма на притисок врз власта поради Законот за слобода на вероисповед. Но, сè што му претходеше, а во што се претворија подоцна, сведочи дека тоа е форма на политичка борба со намера да се смени власта во Црна Гора, а не законот, рече тој.

реклама

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Видра скокна на брод бегајќи од орка кит

Read more

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Read more

Регион

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Read more

Грчката Влада воведува нови шест мерки, се откажува Меѓународниот саем во Солун

Read more

Проекција: Каква штета би направила во Загреб експлозија како онаа во Бејрут?

Read more

Се зголемува бројот на заразени во Грција, регистрирани 203 нови случаи

Read more

Вести

Активни 3.327 случаи со COVID-19, нема оправдување за тие кои не носат маска

Читај повеќе

Сончево со умерена облачност, температури до 35°C

Читај повеќе

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Читај повеќе

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Читај повеќе

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Читај повеќе

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Читај повеќе

109 нови случаи на COVID-19, еден починат

Читај повеќе