Гулаш со модар патлиџан и леблебии: 8 различни зачини кои совршено се вклопуваат

За ручек ви предлагаме да го пробате рецептот за гулаш со модар патлиџан и леблебии.

Ако сте вегетаријанец или на диета, но и ако сакате само добро да се храните, тогаш ова е одличен рецепт за вас. Станува збор за јеменско јадење кое се прави без месо, но е многу вкусно. Ни личи на гулаш без месо, па затоа го нарековме така. Се прави од модар патлиџан и леблебии, како и многу ароматични и пикантнии зачини кои му даваат посебен вкус. За да го подготвите овој гулаш не треба да потрошите многу пари, а ќе им успее и на почетниците во кујната.

Потребни состојки:

 • 1 шолја леблебии
 • 600 гр модар патлиџан
 • 3-4 компири
 • 1 лажичка лук во прав
 • 1 лажичка кромид во прав
 • 2 лажички блага пипер
 • 1 голем кромид
 • 5 чешниња лук
 • 1 лажичка рендан ѓумбир
 • 1 лута пиперка
 • 3 лажици доматна паста
 • 350 гр домати
 • 1 лажичка коријандер
 • 1 лажичка ким
 • 1 лажичка лута буковска пипер
 • 1 лажичка куркума
 • свеж коријандер
 • путер
 • сол
 • бибер
 • масло

Подготовка:

Леблебиите натопете ги преку ноќ, па следниот ден процедете ги. Ставете ги во тенџере и прелијте ги со вода, па покријте и варете ги околу 40 минути. За тоа време модртиот патлиџан и компирите исечкајте ги на коцки, па наредете ги во плех обложен со хартија за печење. Посолете, побиберете, па посипете со лук во прав, кромид во прав, една лажичка блага пипер и измешајте. Пече во загреана рерна на 200°C околу 25 минути.

Во длабока тава на малку масло пропржете ситно сечкан кромид, а кога ќе омекне додадете сечкан лук. Добро измешајте, па додадете ја целата лута пиперка и доматната паста. Динстајте 2-3 минути, па додадете домати, сол, бибер, коријандер, ким, лута буковска пипер и куркума. Добро измешајте, покријте и динстајте уште 5 минути. Потоа во тој сос додадете леблебии, модар патлиџан и компири и прелијте со водата во која ги варевте леблебиите. Промешајте, покријте и варете уште 10 минути.

Посипете со сецкан свеж коријандер и сипете во чинија, па прелијте со стопен путер зачинет со блага или лута црвена пиперка. Можете да го јадете со леб или варен ориз.

Remote video URL
Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Лазањи од шпагети

Read more

Традиционален деликатес во ново руво: Сутлијач со додаток бело чоколадо

Read more

Рецепт на денот: Ловечки шницли со сенф и црно вино

Read more

Најдобриот рецепт за лесна подготовка на вкусна пастрмка

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
 • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
 • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
 • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
 • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе