Гурмански специјалитет: Похувано бело месо со раскошно полнење

За ручек предлагаме да направите најдобро до сега похувано бело месо полнето со варени јајца, кашкавал и шунка.

Похувањето е најпопуларниот вид на подготовка на бело месо. Најчесто се служи со помфрит и нема човек кој ќе одбие вака подготвено јадење. Доколку сте и вие љубител, тогаш пробајте го овој рецепт за похувано бело месо полнети со варени јајца, шунка и кашкавал. Вистински гурманлук кој вашето непце долго ќе го памети, а најдоброто од сѐ е што не ви треба ни прилог, но ако навистина сакате, доволна е салата.

Потребни состојки:

 • 400 гр пилешко филе
 • 100 гр шунка
 • 100 гр пармезан
 • 50 гр магдонос
 • 100 гр кашкавал
 • 100 гр моцарела (по избор)
 • 2 јајца
 • сол
 • бибер

За похувањето:

 • 2 јајца
 • 1 лажица млеко
 • 300 гр презла
 • 2 лажици маслиново масло

За сосот:

 • 150 гр јогурт
 • 50 гр мајонез
 • 30 гр сенф
 • 3 чешниња лук
 • 2 млади кромидчиња
 • 1 виолетова главица кромид

Подготовка:

Сварете ги јајцата, а потоа излупете ги и исечете ги на четвртинки. Месото исечкајте го на тенки шницли, па покријте го со проѕирна фолија и изматете. Зачинете со сол и бибер од двете страни. Одозгора ставете ја шунката, ренданиот кашкавал, па четвртина од вареното јајце и по желба мало парче моцарела. Свиткајте, па валкајте во јајцата кои сте ги изматиле со млеко, па во презлата. Наредете ги во огноотпорен сад, па прелијте со маслиново масло. Печете на 180°C околу 40 минути. Измешајте јогурт, мајонез, сенф, толчен лук и ситно сечкан виолетов кромид и младо кромитче. Послужете со месото.

Remote video URL
реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како да се ослободите од мравките во домот?

Read more

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Викенд хороскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Read more

Рецепти

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Read more

За гурмани во кујната: Пица бурито

Read more

Рецепт на денот: Копани со брокула во сос од павлака и сенф

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more
 

Магазин

Кардиолозите откриваат која храна е неопходна за здрави артерии

Читај повеќе

4 постапки што покажуваат дека мажот е емотивно незрел

Читај повеќе
 • play_arrow

Вежба која жените над 40 години треба да ја прават секој ден

Читај повеќе

Најдобриот зеленчук за превенција од рак, според онколозите

Читај повеќе

Кое месо е најдобро за здраво срце?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе