Гуштерите постоеле 35 милиони години порано отколку што мислевме досега

Ново откритие сугерира дека гуштерите постојат 35 милиони години подолго отколку што се мислеше досега, пишува BBC.

Тим научници од Универзитетот во Бристол користел компјутерска томографија за да анализира фосил од рептил кој со децении бил чуван во Природонаучниот музеј во Лондон.

Анализата покажа дека непознатиот рептил е тесно поврзан со модерните гуштери.

Д-р Дејвид Вајтсајд, кој го предводеше истражувањето, рече дека фосилот „веројатно ќе стане еден од најважните пронајдени во последните неколку децении“.

Се сметало дека гуштерите потекнуваат од периодот Среден Јура, но новото откритие сугерира дека тие живееле и во доцниот Тријас (пред 237-201 милион години).

URL

Фосилот влијае на проценките за потеклото на гуштерите и змиите, кои колективно се нарекуваат панголини, а исто така влијае и на претпоставките за нивната стапка на еволуција.

Фосилот е пронајден во складиште како дел од колекција од 50-тите, која вклучува примероци од каменолом во близина на Тортворт на западна Англија.

Истражувачкиот тим го нарече откритието Cryptovaranoides microlanius, што значи „мал касап“ и се однесува на неговата вилица, полна со остри заби.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Наука

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Read more

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Read more

Анимација: Човечкото тело при имплозија

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе