Гутереш: Латинска Америка и Карибите се новата „жешка точка“ во пандемијата

Латинска Америка и Карибите станаа „жешка точка“ во пандемијата на COVID-19 и неколку држави во регионот сега имаат најголем број случаи по глава на жител, како и најголем апсолутен број на потврдени случаи во светот. Тоа го изјави синоќа генералниот секретар на ОН Антониу Гутереш.

Шефот на светската организација презентираше извештај во кој се нагласува дека во 2020 година регионот се очекува да го намали БДП за 9,1 процент, што може да биде „најголем во изминатиот век“.

– Тоа ќе предизвика невидена рецесија, изјави Гутереш.

Според извештајот објавен од генералниот секретар, невработеноста во регионот се очекува да порасне за 13,5 проценти од 8,1 процент минатата година и да зафати повеќе од 44 милиони луѓе.

– Стапката на сиромаштија се очекува да се искачи на 37,2 проценти, од 30,2 проценти претходната година. Тоа значи дека 230 милиони луѓе ќе бидат погодени, додека една година претходно биле 185 милиони, рече Гутереш.

Генералниот секретар исто така рече дека Јужна Америка и Карибите веќе се соочиле со високи нивоа на непријавена работа и фрагментирани здравствени услуги и дека најранливите луѓе во регионот повторно биле најтешко погодени од COVID-19.

Гутереш истакна дека луѓето со африканско потекло, мигрантите и бегалците страдаат несразмерно силно.

Тагови
реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Read more

Пронајдена карстна дупка каде терористите на ИСИС фрлале тела

Read more

Поплавите во Северна Кореја можеби ги оштетиле нуклеарните постројки

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Читај повеќе

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Читај повеќе

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот, да каже врз oснова на кои аргументи му го додели мандатот на Заев

Читај повеќе

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Читај повеќе